Plastik kirliliği ve tuz stresinin karpuzda (Citrillus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai) bazı ekofizyolojik özellikler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of plastic pollution and salt stress on some ecophysiological properties in watermelon (Citrillus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai)
  1. Tez No: 968428
  2. Yazar: VEFA UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KARAVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Atıklar, endüstriyel faaliyetler ve tarımsal uygulamalar nedeniyle çevreye yayılan plastikler, doğada bozunması zor ve uzun süren polimer yapıları sebebiyle parçalanarak farklı tür ve formlarda mikroplastiklere dönüşmektedirler. Tarımsal ekosistemlerde mikroplastik kirliliğine en çok yol açan etmenler sentetik gübreler, tarım ilaçları ve örtü materyali olarak kullanılan malçlardır. Toprakta biriken mikroplastikler, toprak yapısını, mikrobiyal aktiviteyi ve bitki-toprak etkileşimlerini etkileyerek, tarımsal üretim sistemleri üzerinde potansiyel olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Çözünebilir tuzların topraklarda fazla miktarlarda birikmesi sonucunda oluşan tuzluluk, günümüzde özellikle tarımsal ekosistemleri tehdit eden önemli bir unsurdur. Tuzluluk su alınımının azalması, besin elementlerinin alınımının değişmesi gibi nedenlerle bitki gelişimini ve verimi olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, plastik kirliliği ve tuz stresinin karpuzda (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai) bazı ekofizyolojik özellikler üzerine ayrı ayrı ve birlikte etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Mikroplastikler polietilen malç naylonunun 2,5x4 mm boyutlarında kesilmesiyle elde edilmiştir. Mikroplastiklerin ve tuzun ayrı ayrı ve kombine olarak uygulandığı 12 deney seti oluşturulmuştur. Ekofizyolojik özellikler olarak, gövde çapı, yaprak sayısı, sürgün/kök uzunluğu, sürgün/kök yaş ağırlığı, sürgün/kök kuru ağırlığı, klorofil a, klorofil b, toplam klorofil, sürgün su içeriği, kök su içeriği, kök/sürgün oranı dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda hem mikroplastik hem de tuz uygulamalarının ölçülen tüm ekofizyolojik özelliklerde önemli varyasyonlara neden olduğu belirlenmiştir. Mikroplastik ve tuz uygulamalarının ekofizyolojik özelliklere etkisinin farklı olduğu görülmüştür. Mikroplastik ve tuz ayrı ayrı ve kombine olarak uygulandığında bitkide oluşan yanıt da değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics released into the environment through waste, industrial activities, and agricultural practices degrade into various forms of microplastics due to their polymer structures, which are resistant to decomposition and take a long time to break down in nature. In agricultural ecosystems, the main contributors to microplastics are fertilizers, pesticides, and mulchs. Microplastics can affect soil structure, microbial activity, and plant-soil interactions, leading to negative impacts on agricultural production. Salinity, which is the accumulation of soluble salts in soils at high levels, is currently a significant factor threatening agricultural ecosystems. Salinity affects plant growth and yield due to reduced water uptake and altered nutrient absorption. In this study, the individual and combined effects of plastic pollution and salt stress on certain ecophysiological traits of watermelon (Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai) were investigated. Microplastics were obtained by cutting polyethylene mulch film into 2.5×4 mm pieces. A total of 12 experimental sets were established, in which microplastics and salt were applied separately and in combination. Stem diameter, number of leaves, shoot/root length, shoot/root fresh and dry weight, chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll, shoot and root water content, root/shoot ratio were taken into consideration as ecophysiological properties. The results of the study revealed that both microplastic and salt treatments caused significant variations in all measured ecophysiological traits. It was observed that the effects of microplastic and salt treatments on the ecophysiological traits were different. The plant responses also varied depending on whether microplastic and salt were applied individually or in combination.