İman amel ilişkisi bakımından büyük günah işleyenlerin durumu
The situation of great sinners according to faith and action relation
  1. Tez No: 556280
  2. Yazar: DİLEK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Büyük günah işleyenlerin isimlendirilmesi ilk dönemlerden itibaren İslam mezhepleri tarafından üzerinde en çok tartışılan konulardan biridir. Bu tartışmanın ana çerçevesini ise, iman ile küfür arasındaki ayrımın ne olması gerektiği, mümin, kâfir ve fâsık kelimelerinin sınırlarının nasıl belirleneceği meselesi teşkil eder. Bu meseleler etrafında iman, İslam, fasık, amel kavramları, iman‐amel ilişkisi, imanın artıp eksilmesi, iman‐İslam ilişkisi gibi çeşitli konular tartışılmıştır. Bu çalışmada, iman ve mahiyetine ilişkin bu tartışmalar hakkında genel bilgi verildikten sonra, Mutezîle'nin, Haricilerin ve Ehl-i Sünnetin konuya ilişkin görüşleri ve kullandığı deliller ele alınmıştır. Ayrıca Ehl‐i Sünnetin Haricilere ve Mutezile'ye yönelttiği eleştiriler dikkate alınarak büyük günah işleyenlerin mümin olarak isimlendirilmesi gereği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
They of great sinner entitle is one of the most hotly debated issues by the İslamic sects from the early times. The main framework of this discussion constitutes what the distinction should be between faith and unbelief and how to define the boundaries of muslim, unbeliever and siner. Various issues around faith, İslam, fasık, act consepts; the relation faith- act; increase and decrease of faith and the relationship faith-İslam have been discussed. İn this working after giving general information about the debate over faith, discusses Mu'tazilahs, Hariciyya and Ahl al- Sunnah related views and evidences about the issue. İn addition after the Ahl al-Sunnah the critisim against Mu'tazilites and Hariciles has been mentioned, general assessment of the works of the debate around how entitle they of great siner.