Minimization of banded structure in spring steels by the optimization of continuous casting machine paramaters
Sürekli döküm makinesi parametrelerinin optimizasyonu ile yay çeliklerinde görülen bantlaşmanın azaltılması
  1. Tez No: 556281
  2. Yazar: MEHMET AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Makas yayları özellikle hafif ve ağır ticari araçların süspansiyon sistemlerinin en önemli parçalarının başında gelmektedir. 51CrV4, 55Cr3 ve 52CrMoV4 gibi standart yay çelik kalitelerinden üretilen lama malzemeler makas yayı üreten birçok firma tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Sürekli döküm ile çelik üretiminde C, Mn, Si gibi alaşım elementlerinin katılaşma esnasında dendritler arası bölgelere segregasyonu, bu bölgelerde diğer bölgelere göre farklı bir kimyasal kompozisyon oluşmasına neden olmaktadır. Haddeleme sonrasında, deformasyon yönüne paralel olarak uzayan bu bölgelerde çeliğin kimyasal kompozisyonuna bağlı olarak farklı fazlar oluşabilmektedir. Bu olay çelikte mikro yapısal bantlaşma olarak adlandırılmaktadır. 52CrMoV4 çelik kalitesinde görülen yüksek sertliğe sahip martenzit bantları malzemelerin soğuk kesilebilirliğini ve işlenebilirliğini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu durum, malzemelerin makas yayı üretim prosesine göre belirlenen boylara kesilmesi ve merkez deliklerinin işlenmesi sırasında hem üretim hızını düşürmekte hem de kullanılan ekipman sarfiyatını oldukça arttırmaktadır. Bu çalışmada; sürekli dökümde ikincil soğutma yoğunluğu ile elektro-manyetik karıştırıcı parametrelerinin kütük içerisinde alaşım elementlerinin dağılımına ve sıcak haddelenmiş ürünlerdeki martensit bantlarının miktarına olan etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak, sürekli döküm parametrelerinin optimizasyonu ile mikro yapıda görülen martensit bantlarının miktarı hiçbir ek işlem ve maliyet olmadan %40 seviyesinden %15 civarına düşürülmüştür. Buna paralel olarak, malzemelerin merkez sertliği yaklaşık olarak 15 HRC azaltılmıştır. Aynı zamanda, malzemelerin boy katlarına kesim işlemlerinde kullanılan şerit testere ömürlerinde yaklaşık 3.5, merkez deliklerinin işlenmesinde kullanılan delme takım uç ömürlerinde ise yaklaşık 2 kat artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leaf springs are one of the important components of suspension systems especially of light and heavy commercial vehicles. The plate products produced by spring steel qualities such as 51CrV4, 55Cr3, and 52CrMoV4 are often preferred by the leaf spring manufacturers. In continuous casting steelmaking, the segregation of the alloying elements such as C, Mn, Si into inter-dendritic regions during solidification causes different chemical composition in these regions compared to others. Depending on the chemical composition of the steel, different phases may form in these regions which are elongated parallel to the rolling direction after hot rolling. This phenomenon is called microstructural banding. The martensite bands with high hardness in 52CrMoV4 steel negatively impact the cold sawing and drilling of materials. Consequently, production rate and tool life decrease during cutting and hole-making operations in the leaf spring manufacturing process. This thesis investigates the effects of secondary cooling intensity and electro-magnetic stirring on the distribution of alloying elements in billet, and the martensite band intensity in the hot rolled product. As a result, by the optimization of continuous casting parameters, the area ratio of martensite bands was reduced to about 15% from 40% without any additional operation and cost. Accordingly, the center hardness of the products was decreased by 15 HRC. Also, it was provided that the tool life of band saws used in cutting operation was increased by about 2.5 times and that of drilling heads used in the hole-making operation was doubled.