The relationships between balanced integration differentiation model with well-being and dependent personality disorder characteristics mediated by interpersonal problems and attachment
Dengeli bütünleşme- ayrışma modeli ile iyi oluş ve bağımlı kişilik bozukluğu özelliklerinin kişiler arası problemler ve bağlanma aracılığındaki ilişkisi
- Tez No: 556282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, İmamoğlu (1995, 1998, 2003) tarafından benlik kurgularının kavramsallaştırılması amacıyla geliştirilen Dengeli Bütünleşme ve Ayırdetme- Ayrışma Modeli ile bağımlı kişilik bozukluğu özellikleri ve iyi oluşun ilişkisini incelemek ve bu ilişkiye bağlanma ile kişiler arası problemlerin olası aracı rolünü incelemektir. Türkiye'nin 39 faklı şehrinden 318 katılımcının yer aldığı çalışmada yaş aralığı 18 ve 72'dir (Ort= 35.63, S= 10.90). Bilgiler; Sosyo-Demografik Form, Dengeli Bütünleşme ve Ayırdetme-Ayrışma Ölçeği (İmamoğlu, 1998, 2003), Kişilik İnanç Ölçeği- Bağımlı Kişilik Altboyutu (Beck and Beck, 1991), Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) (Diener, Emmons, Larsen, & Griffin, 1985), Kişiler arası problemler Ölçeği (Horowitz, Alden, Wiggins & Pincus, 2003) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (Fraley, Waller & Brennan, 2000) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları bağlanmanın ve kişiler arası problemlerin benlik kurguları ile bağımlı kişilik özellikleri ve iyi oluş üzerinde aracı rolünü ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın sonuçları klinik psikoloji alanına olası katkılar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study had the purpose to investigate the relationship between Balanced-Integration Differentiation (BID) model, which was developed by İmamoğlu (1995, 1998, 2003) in order to construct self-construals of individuals, with dependent personality disorder characteristics and well-being. The possible mediation effects of attachment and interpersonal problems were also investigated. 318 individuals from 39 different cities in Turkey whose age range 18 to 72 (M= 35.63, SD= 10.90) participated the study. Data collection was completed with Socio-Demographic Form, Balanced-Integration Differentiation (BID) Scale (İmamoğlu, 1998, 2003), Personality Belief Questionnaire -Dependent Personality Disorder Subscale PBQ (Beck and Beck, 1991), Satisfaction with Life Scale -SWSL (Diener, Emmons, Larsen, & Griffin, 1985), Interpersonal Problems Scale (IIP-32) (Horowitz, Alden, Wiggins & Pincus, 2003) and Experiences in Close Relationships-Revised Scale (ECR-R) (Fraley, Waller & Brennan, 2000). Results of the current study revealed the mediator effects of attachment and interpersonal problems on the relationship between self-construals with dependent personality disorder characteristics and well-being. The results of the study were discussed with possible contributions to field of clinical psychology.