Bingöl ili memeli biyoçeşitliliği ve ekolojisi
The biodiversity and ecology of bingol mammals
  1. Tez No: 556286
  2. Yazar: MEDİNE KARATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2016-2018 yılları arasında Bingöl ili ve kırsalında toplam 327 lokalitede doğrudan ve dolaylı gözlem yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Her mevsimi içerecek şekilde ve 1/25.000 ölçekli paftalar dahilinde gerçekleştirilen 55 günlük arazi çalışmaları ile gözlem alanlarının noktasal dağılım frekansı pafta başına 4,47 olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucu çalışma alanında 7 ordo, 14 familyaya ait 28 memeli türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 24 tanesi doğrudan gözlem yöntemleri ile tespit edilirken, 4 tür ise dolaylı olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda çalışma alanında Rodentia (kemirgenler) ve Carnivora (yırtıcılar) ordolarının 10'ar familya ile en fazla tespit edilen tür oranına sahip oldukları görülmüştür. Elde edilen türlerin korunma durumları IUCN, BERN, CITES, MAKK bakımından incelenmiş ve güncel koruma statüleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the wildlife mammal observations from Bingöl province between 2016 and 2018 by direct and indirect observation methods. In total the field studies were taken in 327 localities, including all seasons and also reveal literature sources in. During the fifty five days, field works were carried out on seventy-three slice in a 1/25.000 scale. The observation frequency of the researching area is 4.47 per slice. As a result of the study 28 species belonging 7 order and 24 families, were identified in Bingöl province. While 24 of these species were identified by directly, the remaining species were identified by indirect observations. In addition it is obtained that the orders Rodentia and Carnivora are most detected in the area. The conservation status of these species were examined according to IUCN, BERN, CITES, MAKK criterias and current protection status has been recorded.