Bolu merkez ilçedeki etlik piliç kümeslerinin yapısal özellikleri, mekanizasyon uygulamaları, sorunları ve çözüm önerileri
Structural characteristics, mechanization applications, problems and solution suggestions of poultry houses of broiler chickens in Bolu central district
- Tez No: 556299
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ, PROF. DR. SEDAT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Bolu merkez ilçedeki etlik piliç kümeslerinin yapısal özellikleri, mekanizasyon uygulamaları, sorunları ve çözüm önerileri incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bolu il merkezine bağlı etlik piliç üretimi yapılan 8 köydeki (Oğulduruk, Musluklar, Değirmenbeli, Çivril, Banaz, Yakuplar, Vakıfgeçitveren ve Çaygökpınar) 200 adet kümes sahibiyle yüz yüze görüşülerek veriler elde edilmiştir. Anketler için saha çalışması Şubat- Nisan 2018 tarihlerinde yapılmıştır. İncelenen etlik piliç kümeslerinde kapasitenin genelde (%74) 5 000 ≤ Kapasite < 20 000 aralığında olduğu, kümeslerin konumunun tamamına yakınının (%96.5) doğu batı yönünde olduğu belirlenmiştir. İncelenen kümeslerin tamamının temellerinde beton malzeme kullanıldığı, duvarlarda %79 oranında sandviç panel kullanıldığı, kümeslerin %86.5'inde mekanik havalandırmanın yapıldığı, %70'inde 9 adet ve daha fazla fan kullanıldığı, kümeslerin tamamının armatür ile aydınlatıldığı belirlenmiştir. Kümeslerin %91.5'inin bir traktöre sahip olduğu, incelenen kümeslerin %96'sında tam otomatik suluk kullanıldığı, tamamında kaldırma sistemli nipel suluk kullanıldığı ve kümeslerin %87.5'inde petek (Ped) uygulamasının olduğu tespit edilmiştir. Kümeslerde 1 m²'ye konulan hayvan sayısının %42.5 oranında 16-18 adet olduğu belirlenmiştir. İncelenen kümeslerdeki üretici sorunları arasında yer alan hastalık sorununa çözüm bulunması ve kredi imkânlarının iyileştirilmesi gerekir. Ayrıca, bilgi eksiklikleri konusunda yeni teknolojik gelişmelere göre üreticilerin bilgilendirilmesi de gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural characteristics, mechanization applications, problems and solution suggestions of poultry houses of broiler chickens in Bolu central district were investigated. The surveys were conducted in 200 broiler houses farmers in 8 villages (Oğulduruk, Musluklar, Değirmenbeli, Çivril, Banaz, Yakuplar, Vakıfgeçitveren and Çaygökpınar) which were located in Bolu city centre. The field work for the surveys was conducted in February-April 2018. In the broiler houses it was determined that the capacity was generally in the range of 5 000 ≤ Capacity < 20 000 (74%), and nearly all of the houses (96.5%) were in the east-west direction. It was determined that the concrete materials are used in the foundations of all the houses examined, and %79 Sandwich panel on the walls and 86.5% of the poultry houses are used mechanical ventilated, in 70% of the poultry houses have 9 and more fans for ventilation, and in all of the poultry house are used luminaires for illumination. It was determined that 91.5% of the poultry houses had a tractor, 96% of the poultry houses had full automatic watering, and nipple drinker with lifting system was used and 87.5% of the poultry houses had honeycomb (Ped) application. It was determined that the number of animals placed in 1 m² was 16-18 (42.5%). There should be a solution to the problem of disease among the producer problems of the poultry houses examined and the credit facilities should be improved. In addition, the manufacturers need to be informed according to new technological developments in information deficiencies