Şuhut göcen maden ocağı ve tesislerinde makina kaynaklı risklerin FMEA ve fine kinney risk metodolojileri ile incelenmesi
Investigation of the risks related to the machine in the mine and mine facilities with the risk methods of FMEA and fine kinney
  1. Tez No: 556314
  2. Yazar: ŞENAY ALADAĞ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Public Health, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ülkemiz mermer rezervi ve mermer kalitesi açısından zengin kaynakları olan bir ülkedir. Mermer ocak işletmeciliği ülkemizde yoğun insan gücüne dayanılarak yapılmaktadır ve mermer ocakları genellikle küçük ölçeklidir. Küçük ölçekli mermer işletmelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği önlemleri önemsenmemekte ve kontrol altında tutulmamaktadır. Mermer ocaklarında İş Sağlığı ve İş Güvenliği açısından daha güvenilir bir hale getirilebilmesi için kazalar olmadan önce risk analizi yapılması gerekmektedir. İş kazaları sonucu meydana gelebilecek ölüm, sakatlanma ve maddi hasar gibi unsurları ortadan kaldırmak için yapılması gerekli en temel unsurlardan biri risk analizidir. Bu çalışmada tez çalışmasında öncelikle, Fmea ve Fine-Kinney risk analiz yöntemi ile Afyon ilinde faaliyet gösteren DEMMER Demireller Mermer Sanayi Ticaret A.Ş.' ye ait mermer işletmesi için mevcut tehlikeler belirlenmiştir. Mermer işletmesi mevcut tehlikeler için risk skorları, kontrol grafikleri yardımıyla gözlemlenmiş ve riskli işletmeler ile risk kaynakları belirlenmiştir. Yüksek risk oluşturan kaynakların ortadan kaldırılabilmesi veya risklerin küçültülebilmesi için alınması gerekli olan önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has a rich resources in terms of marble reserves and marble quality. Marble quarry management is based on intensive manpower in our country and marble quarries are generally small scale. Occupational health and safety measures are not considered and controlled in small scale marble enterprises. Risk assessment should be done before accidents to make it safer in terms of occupational health and safety in marble quarries. Risk analysis is one of the most important elements that should be done to eliminate the factors such as death, injury and material damage that may occur as a result of occupational accidents. In this study, the current dangers were determined for the marble plant belonging to DEMMER Demireller Marble Industry Trade Inc., which operates in the province of Opium with the help of Fmea and Fine-Kinney risk analysis method. Risk scores for existing hazards of marble plant were observed with the help of control graphs and risky enterprises and risk sources were determined. Measures have to be taken in order to eliminate the high risk sources or to minimize the risks.