Masa üstü boyutlu akışkan yataklı yakıcının donatım, başlatım ve denetimi
- Tez No: 12610
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN TULUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ii ÖZET Akışkan yataklı yakıcıların baş la tı m ve denetimi Üzerinde bilgi toplamak kolay olmamaktadır. 8u tez çalışmasında bir bölüm ayrıntıları daha kolay inceleyebilmek için 13 cm çapında silindir biçimli örnek bir yatakta; deneylerin yapılması, elde edilen bilgi ve deneyimin derlenip başlatma ve denetim yapılarak ileriye dönük bilgilerin toplanması amaçlanmıştır. Çalışmada akışkan yataklı yanma süreci kısaca tanıtıldıktan sonra otomatik başlatma, yük izleme, denetim ve otomatik kapatma ve bunlar için gerekli donanım konularına değinilmiş, sonra yakıcının işletilmesi için tasarlanan elektronik ölçü ve denetim yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY It is not easy to obtain infomation on the start-up and control of fluidized bed combustors. In this thesis, to investigate some parts of details easily, it is aimed to perform experiments on a cyllnderical shaped bed, having a diameter of 13 cm, start-up and control the bed by the use of data and experimentation obtained and to provide information for future references on this subject. In the study, following an introduction to the combustion process, automatic start-up, load-tracking, control and automatic shut-off phenomenons and relating hardware are discussed and electronic control and measurement methods designed to run the combuator are explained.