Afyon Şuhut ovasında (ilçesinde) yeraltısuyu ile sulama yapan tarım işletmelerinde optimal üretim desenlerinin tesbiti
Determination of optimum crop pattern on the farms irrigated by grounwater in Afyon-Şuhut plain
  1. Tez No: 9446
  2. Yazar: METİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
« İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi AFYON- ŞUHUT OVASINDA YERALTISUYU İLE SULAMA YAPAN TARIM İŞLETMELERİNDE OPTIMAL ÜRETİM DESENLERİNİN TESBÎTİ Metin TÜRKER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1990 Sayfa: 153 JÜrf : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Afyon-Şuhut ovasında yeraltısuyu ile sulama yapan Toprak ve Su Kooperatiflerine üye tarım işletmelerinde an ket uygulayarak yapılan bu araştırmada, işletmelerin eko nomik yapıları incelenmiş ve herhangi bir ilave yatırıma gidilmeden optimal üretim desenleri Linear Programlama Meto du ile tesbit edilmiştir. İncelenen işletmelerde ortalama işletme genişliği 52,53 dekar olup bunun % 96,55 ini tarla arazisi oluştur maktadır. Yerüstüsuyu ile sulama imkanının olmadığı ovada tarla arazisinin % 46,1' i yeraltısuyu pompaj tesisleri ile (42 adet ) sulanmaktadır. Ortalama nüfusun 7,89 olarak tesbit edildiği araştır mada nüfusun % 49,3 ü'nü erkek, % 50,7 sinide kadın nüfusu oluşturmaktadır. 6 yaşın üzerindeki nüfusun % 87,98 i okuma- yazma bilmektedir. Mevcut aile işgücü potansiyeli 3,94 erkek işgücü birimi (EİB) dir. İşletme başına düşen traktör sayısı 0.76'dır. Yapılan planlama ile mevcut duruma göre tesbit. edi len brüt kâr % 13,01 arttırılabilecek ve elde edilen patern ile de planlamaya esas olan yeraltısuyu miktarının % 87 si kullanılabilecektir. ANAHTAR KELİMELER: Optimal üretim Deseni, Doğrusal Program lama, Gayrisafi üretim Değeri, Değişen Masraf, Brüt Kâr, Saf Hasıla, Tarımsal Gelir, Sermaye, Bitki Su Tüketim?, Sula ma Suyu İhtiyacı, Bitki Büyüme Oranı, Bitki Büyüme Katsayısı, Blaney-Criddle Metodu, Matriks.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM CROP PATTERN ON THE FARMS IRRIGATED BY GROUNWATER IN AFYON-ŞUHUT PLAIN Metin TÖRKER Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1990 Page: 153 Jury: Proi'.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN This research was conducted on the groundwater using farms which are members of water and soil Cooperatives in the Afyon-Şuhut plain. The data was collected from these farms by survey. Economic structures of the farms were exemined and the optimum crop pattern of these farms were determined by Linear Programming Method without considering any additional investment. On the farms studied, the average farm size is 52,53 decares and 96,55 percent of which is arable land. In the research area there have been no surfacewater sources for i rrigation, therefore 46,1 percent of the arable land has been irrigated by groundwater pumping units (42 units). The average number of family members on these tfarms is 7,89 and of which males comprises 49,3 percent and females 50,2 percent. On the average, 87,98 percent of the household population above six-year-old is literate. In the research area the average number of tractors per farm is 0,76 and the number of pruductive man work unit is 3,94. According to the results of planning, it was calculated that the gross margin could be increased at the rate of i3,oi percent by application of optimum farm organization computed for these farms, With this optimum crop pattern 87 percent of the groundwater capacity could be used. KEY WORDS: Optimum Crop Pattern, Linear Programming Method, Gross Value of Production, Variable expenses, Gross Margin, Net Income, Net Farm Income, Capital, Consumptive Use, Plant Water Requirements, Plant Growth Rate, Growth Coeficient, Blaney-Criddle Method, Matrix.