Agrega konsantrasyonunun betonun zamana bağlı davranışına etkisi
- Tez No: 55632
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Sunulan bu çalışmada normal betonda agrega hacim konsantrasyonunun betonun rötre ve sürtme gibi zamana bağlı davranışlarıyla kısa süreli inelastik davranışına etkisi araştırıldı. Üretilen betonlarda en büyük agrega boyutu, granülometri ve su/çimento oranı sabit tutularak agrega hacim konsantrasyonu değiştirildi. Ayrıca, üretilen beton, agrega ve sertleşmiş çimento hamurundan oluşan iki fazlı bir kompozit malzeme olarak gözönüne alındı. Beton için günümüze dek önerilen bazı modellerin uygulamaları karşılaştırıldı. Agrega konsantrasyonundaki artışın süreksizlik sınırındaki Poisson oranını azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı bulundu. Kırmataş agregalı betonlarda agrega hacim konsantrasyonunun artmasının bu betonlarda rötre ve sünmeyi azalttığı görüldü. Konsantrasyondaki bu artışın kırmataş agregalı betonlarda basınç dayanımı önce bir miktar azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı görüldü. Ayrıca konsantrasyon artışının betonların basınç dayanımındaki birim kısalmalarım da azalttığı gözlendi. ıx
Özet (Çeviri)
shrinkage. This thesis consists of seven parts: In the first partian introduction is gluen containing the objective of the investigation relevant general information and releoted definitions. Also in this part theam and scope of the present work are given. The second part is devoted to the literature survey. In this part the effect of cement and mix proportions on the strinkage and creep is evaluated using available test results in the literature. In the third part the experimental results are given. The materials used, the principles assumed, the mix compositions the methods of mixing and curing, the types of loading and the methods employed in the testing and measurements made are described. In the forth part, the experimental results are presented. The experimental results are discussed and evaluated in the fifth part. In the sixth part based on two phase composite material modelling the prediction of the moduli of elasticity of concretes. In the seventh part the experimental results are discussed and evaluated in the experimental findings. The results obtained in the experimental work can be outlined as follows: 1) Results related to the elastic behaviour: Agregate concentration has an important effect on the modulus of elasticity, such that, when it increases the modulus of elasticity of concrete increases. The poisson ratio has a minimum value around the aggregate concentration of 0,35 m3/m3 2) The results related to inelastic behaviour: The discontinuity limit has a minimum value around the 0,40 m3/m3 aggregate concentration. In concretes with limestone aggregates, the loosening limit has a minimum value around the 0,34-0,40 m3/m3 aggregate volume concentration. The compressive strength first decreases as the aggregate concentration increases, then passes through a minimum point of 0,34 m3/m3 aggregate concentration and finally increases. xinÖZET Sunulan bu çalışmada normal betonda agrega hacim konsantrasyonunun betonun rötre ve sürtme gibi zamana bağlı davranışlarıyla kısa süreli inelastik davranışına etkisi araştırıldı. Üretilen betonlarda en büyük agrega boyutu, granülometri ve su/çimento oranı sabit tutularak agrega hacim konsantrasyonu değiştirildi. Ayrıca, üretilen beton, agrega ve sertleşmiş çimento hamurundan oluşan iki fazlı bir kompozit malzeme olarak gözönüne alındı. Beton için günümüze dek önerilen bazı modellerin uygulamaları karşılaştırıldı. Agrega konsantrasyonundaki artışın süreksizlik sınırındaki Poisson oranını azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı bulundu. Kırmataş agregalı betonlarda agrega hacim konsantrasyonunun artmasının bu betonlarda rötre ve sünmeyi azalttığı görüldü. Konsantrasyondaki bu artışın kırmataş agregalı betonlarda basınç dayanımı önce bir miktar azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı görüldü. Ayrıca konsantrasyon artışının betonların basınç dayanımındaki birim kısalmalarım da azalttığı gözlendi. ıxshrinkage. This thesis consists of seven parts: In the first partian introduction is gluen containing the objective of the investigation relevant general information and releoted definitions. Also in this part theam and scope of the present work are given. The second part is devoted to the literature survey. In this part the effect of cement and mix proportions on the strinkage and creep is evaluated using available test results in the literature. In the third part the experimental results are given. The materials used, the principles assumed, the mix compositions the methods of mixing and curing, the types of loading and the methods employed in the testing and measurements made are described. In the forth part, the experimental results are presented. The experimental results are discussed and evaluated in the fifth part. In the sixth part based on two phase composite material modelling the prediction of the moduli of elasticity of concretes. In the seventh part the experimental results are discussed and evaluated in the experimental findings. The results obtained in the experimental work can be outlined as follows: 1) Results related to the elastic behaviour: Agregate concentration has an important effect on the modulus of elasticity, such that, when it increases the modulus of elasticity of concrete increases. The poisson ratio has a minimum value around the aggregate concentration of 0,35 m3/m3 2) The results related to inelastic behaviour: The discontinuity limit has a minimum value around the 0,40 m3/m3 aggregate concentration. In concretes with limestone aggregates, the loosening limit has a minimum value around the 0,34-0,40 m3/m3 aggregate volume concentration. The compressive strength first decreases as the aggregate concentration increases, then passes through a minimum point of 0,34 m3/m3 aggregate concentration and finally increases. xinÖZET Sunulan bu çalışmada normal betonda agrega hacim konsantrasyonunun betonun rötre ve sürtme gibi zamana bağlı davranışlarıyla kısa süreli inelastik davranışına etkisi araştırıldı. Üretilen betonlarda en büyük agrega boyutu, granülometri ve su/çimento oranı sabit tutularak agrega hacim konsantrasyonu değiştirildi. Ayrıca, üretilen beton, agrega ve sertleşmiş çimento hamurundan oluşan iki fazlı bir kompozit malzeme olarak gözönüne alındı. Beton için günümüze dek önerilen bazı modellerin uygulamaları karşılaştırıldı. Agrega konsantrasyonundaki artışın süreksizlik sınırındaki Poisson oranını azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı bulundu. Kırmataş agregalı betonlarda agrega hacim konsantrasyonunun artmasının bu betonlarda rötre ve sünmeyi azalttığı görüldü. Konsantrasyondaki bu artışın kırmataş agregalı betonlarda basınç dayanımı önce bir miktar azalttığı ve bir minimumdan geçtikten sonra arttırdığı görüldü. Ayrıca konsantrasyon artışının betonların basınç dayanımındaki birim kısalmalarım da azalttığı gözlendi. ıxAs drying takes place, concrete near the surface dries and shrinks faster than the inner concrete, causing tensile stress and possible cracks. Major random cracks may develop if joints are not properly provided and the concrete element is restrained from shortening. Shrinkage may continue for a number of years, depending on the size and shape of the concrete mass. The rate and ultimate amount of shrinkage are usually smaller for large masses of concrete than for small masses, although shrinkage continues longer for large masses. When concrete is loaded, the deformation caused by the load can be divided into two parts: a deformation that occurs immediately (such as elastic strain) and a time-dependent deformation that begins immediately but continues at a decreasing rate for as long as the concrete is loaded. This latter deformation is called creep. The amount of creep is dependent upon (1) the magnitude of stress, (2) the age and strength of the concrete when stress is applied, and (3) the length of time the concrete is stressed. It is also affected by other factors related to the quality of the concrete and conditions of exposure, such as the type, amount, and maximum size of aggregate; type of cementing materials; amount of cement paste; size and shape of concrete mass; volume to surface ratio; amount of steel reinforcement; prior curing conditions; and the ambient temperature and humidity. Within normal stress ranges, creep is proportional to stress. In relatively young concrete, the change in volume or length due to creep is largely unrecoverable; in older or drier concrete it is largely recoverable. The main object of this work was to investigate the influence of agregate volume concentration on the elastic of normal agregate concretes under uniaxial long-term compression loading. The influence of agregate concrentration on the short-term behaviour of concrete were also investigated. Concrete was considered as a two phase composite material consisting of hardened cement matrix and agregate particles dispersed in it. In addition the creep and shrinkage of concrete (only crushed stone) were investigated. Finally the modulus of elasticity of concretes measured experimentally. The concretes produced in this study are as follows: Six different aggregate volumes such as 00 %, 17 %, 34 %, 51 %, 68 %, with crushed limestone series, The aggregate volume concentrations have been changed in the range of % 0- % 75. The aggregate grading of concrete, water/cement ratio and the maximum particle size for all concrete series have been kept constant. The water/cement ratio and the maximum size of aggregate were 0,28 and 20.0 mm, respectively. All mechanical tests were carried out on the standard cylinder specimens the height=300 mm and the diameter= 150 mm at the ages of 180 days. Test results obtained are evaluated in terms of following properties: Fresh concrete properties, elastic and inelastic properties, ultrasonic pulse velocity, creep and xu