Altyapı materyali olarak kullanılan polietereterketon ve polieterketonketon materyallerinin bükülme dayanıklılığının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparison of flexural strength of polyetheretherketone and polyetherketonketone core materials
  1. Tez No: 556329
  2. Yazar: MERAL BAĞKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CİHAN AKÇABOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Protetik diş tedavisinde kullanılan altyapı materyallerinin geliştirilmesiyle, metal içermeyen polimer altyapı materyalleri tercih edilen seçenekler haline gelmiştir. Sabit protezlerde altyapı materyali olarak kullanılması önerilen poliarileterketon (PAEK) grubuna ait polietereterketon (PEEK) ve polieterketonketon (PEKK) materyalleri, benzer kimyasal formüle sahip olmalarına rağmen, yapılarındaki eter ve keton gruplarının sayısındaki farklılıktan dolayı, farklı mekanik özellikler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, altyapı materyali olarak kullanılması önerilen PEEK ve PEKK materyallerinin bükülme dayanıklılığının incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. PEEK ve PEKK materyallerinden her grup için dokuz adet 25x2x2 mm boyutlarında kiriş şeklinde örnek hazırlanarak, tüm örneklere, tek eksenli bükülme dayanıklılığı testi olan üç nokta bükülme testi uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmeleri SPSS istatistik programı (SPSS Version 20.0, SPSS Inc, Chicago, IL, Amerika Birleşik Devletleri) kullanılarak yapılmıştır. Bükülme dayanıklılığı değerlerinin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi, PEEK ve PEKK materyallerinin bükülme dayanıklılığının karşılaştırılması ise Student t Testi ile yapılmıştır (p>0,05). Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, her iki materyalin bükülme dayanıklılığı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,169). Fakat, materyallerin bükülme dayanıklılığı arasında istatistiksel fark bulunmamasına rağmen, test sırasında PEKK materyallerinin kırıldığı, PEEK materyallerinin ise plastik deformasyona uğradığı izlenmiştir. Bu noktada, elde edilen sonuçlardan dolayı PEKK materyalinin altyapı materyali olarak PEEK materyaline kıyasla tercih edilebileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Altyapı Materyali, Bükülme Dayanıklılığı, Polietereterketon, Polieterketonketon
Özet (Çeviri)
Metal free polymer core materials show high demand following the improvements in the field of prosthetic dentistry. Polyaryletherketone (PAEK), which is recommended for fixed partial prosthesis as a core material has two subgroups; polietheretherketone (PEEK) and polyetherketoneketone (PEKK). Although PEEK and PEKK have very similar chemical formula, they have different mechanical properties due to the difference of the ratio of ether and ketone groups. The aim of this study is to evaluate and compare flexural strength of PEEK and PEKK materials. Nine specimens prepared with the dimentions of 25x2x2 mm for each group and three point bending tests performed for each specimen. The data were analyzed by using SPSS statistic program (SPSS Version 20.0, SPSS Inc, Chicago, IL,USA). Flexural strength of PEEK and PEKK materials compared with Student t test (p>0,05). No statistically significant difference observed between the flexural strength of PEEK and PEKK materials (p=0,169). However, a significant visual difference observed, which is PEKK specimens broke during the test, while PEEK specimens showed plastic deformation without any breakage. At this point, PEKK material is considered to be a more suitable core material than PEEK material regarding the results. Key Words :Flexural Strength, Core Material, Polyetheretherketone, Polyetherketonketone