Üst yapı sektöründeki bir işletmenin üretim hattında ergonomik risk faktörlerinin irdelenmesi
Investigation of ergonomic risk factors in production line of an on-vehicle manufacturer factory
- Tez No: 556332
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mekatronik Mühendisliği, Science and Technology, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki bir makine imalat sektöründe imalat süreçleri ve yapılan operasyonlar ile ilgili gelişen meslek hastalıkları, iş kazaları, güvenlik açısından sorunlar ergonomik bakış açısıyla ele alınmış, üretim bandı hatta üretim öncesi ofis faaliyetlerini de kapsayan genel çalışma risklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca metal imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin Beyin Fırtınası, QEC (Hızlı Maruziyet Değerlendirme) ve REBA (Hızlı Vücut Değerlendirme) metotları ile risk değerlendirmesi yapılmış ve risk değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan puan tablosuna göre aşırı risk içeren durumlar için iyileştirme ve ortadan kaldırma önerileri geliştirilmiştir. Birbirinden farklı 3 metotla yaptığımız incelemeler ve araştırmalar sonuncunda ulaştığımız veriler birbirini doğrular nitelikte ve ele aldığımız durumların daha çok araştırılması ve mümkünse değşiklik yapılması gerektiğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar, elde edilen sonuçlar ve iyileştirme ve ortadan kaldırma adına yapılan öneri ve çözümler çalışanların iş verimliliğine doğrudan katkı sağlamış ve işletme sahibi konuları daha derin irdeleme ve alınacak aksiyonları arttırma kararı almıştır. Bu durum önümüzde ki süreçte“ergonomi”kavramı daha da yaygın bir söylem haline gelecegine ve yönetimlerin ergonomik olgulara milli kazanım alıgısıyla yaklaşacaklarına bir ispat sağlamıştır. Bu çalışmada ayrıca Türkiye'nin sanayi şehri Konya'daki bir fabrika atölyesi ele alınmış ve buradaki ergonomik riskler, bölgedeki diğer işletmelere örnek teşkil etmesi açısından değerlendirilip, indirgeme ve maruziyet azaltma çalışması yapılmıştır. Bu esnada elle taşınan ağır yükler için seyyar araba, hava amartisörü ile tahrik alan personel yükseltici, pnömatik tahrikli malzeme tutucu silindir gibi riskleri indirgemeye, ortadan kaldırmaya yönelik tasarımlar geliştirilmiş ve üretim sürecinde işletmede denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manufacturing processes and the development of occupational diseases related to the operations, work accidents, problems in terms of security is considered from an ergonomic point of view in machine manufacturing sector from Turkey and the general working risks in production line and pre-production Office activities are also mentioned. In addition, a company which in business with metal manufacturing sector has been assessed for risk by the Brainstorming, QEC (Quick Exposure Check) and REBA (Rapid Entire Body Assesment) methods and proposed recommendations for imrovement and elimination of high risked situations according to the score table resulting from risk assessment methods. As a result of the investigations and researches we conducted with 3 different methods, the data we obtained were correct each other and said that the situations we discussed should be investigated more and, if possible, changed. The studies, the results obtained and the suggestions and solutions made to eliminate the risks and risks directly contributed to the work efficiency of the employees and the business owner decided to increase the depth of the issues and actions to be taken. This situation provided a proof that the concept of ergonomics would become an even more widespread discourse and the governments would approach ergonomic cases with the national gain. In the machinery manufacturing sector, OHS applications started to increase day by day and to be performed consciously. In the meantime, some devices and machines have been developed and tested in production line for reducing and eliminating the risks, like the mobile carrier, the manlift powered by air spring, pneumatic driven cylinder for holding parts when welding.