Balıkçı gemisi kazalarının bayes ağı ve ki-kare yaklaşımı ile analizi
Analysis of fishing vessel accidents with bayesian network and chi-square methods
- Tez No: 556356
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ticari balık avcılığı yoğun emek gerektiren oldukça zor ve her zaman riskleri olan bir faaliyettir. Balıkçı gemilerinde kazalar daha çok av operasyonları esnasında meydana gelir. Balıkçı gemileri kazalarının sonuçları ağırdır. Bu kazalar sonucunda çoğu zaman can kaybı ya da tekne kaybı olayı meydana gelebilir. Balıkçılık faaliyetlerinin emniyetli yürütülebilmesi kazaların önlenebilmesi ile mümkündür. Bu durum ancak kaza oluşumuna neden olan faktörlerin analizi ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik alınması gerekli önlemelerin belirlenmesi ile mümkün olur. Bu çalışmada, 7 metre ve üzerinde tam boy uzunluğuna sahip motorlu balıkçı gemilerinde meydana gelen kazaların analizi için Bayes ağı ve Ki-kare metotları kullanılmıştır. Kullanılan veriler 2008 ile 2018 yılları arasında dünya genelinde meydana gelen raporlanmış balıkçı gemileri kazalarına aittir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre balıkçı gemilerinde oluşan kazaların nedenleri ortaya çıkarılmış ve bu kazaların oluşmasını önlemek için neler yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Commercial fishing is always risky occupation that requires intensive labour. Accidents in fishing vessels occur mostly during fishing operations. The consequences of fishing vessels accidents are severe. These accidents often result in loss of life or loss of boat. Fisheries activities can carry out with safely, if the fishing vessel accidents are prevented. This is only possible by analysing the factors that cause accidents and determining the necessary measures to eliminate them. In this study, Bayesian network and Chi-square methods were used for the analysis of the accidents occurring on fishing vessels with full length of 7 meters. The data used in this study belong reported fishing vessel accidents occurring on the world seas between 2008 and 2018. In this study, the causes of accidents in fishing boats found out and recommendations were made in order to prevent accidents in the future.