Açık deniz balıkçılığına yönelik balıkçı gemisi formlarının geliştirilmesi
Improvement of the fishing boat forms for the offshore fishery
- Tez No: 119569
- Danışmanlar: DR. NERMİN TEKOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
II ÖZET Çalışmanın giriş bölümünde, balıkçığın önemi vurgulanmış, Türkiye'deki balıkçı gemilerine ait istatistiksel bilgiler verilmiştir. îkinci bölümde ise balıkçı tekneleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Türk Balıkçı Gemileri formları incelenmiş bu formların özellikleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise gemilerin denizde seyir halinde iken formunu etkileyen en önemli etkenlerden biri olan dalga direnci için geliştirilmiş olan çeşitli direnç kestirim metotları hakkında çalışmalar sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise, geminin denizcilik karakteristikleri, geminin denizdeki hareketlerini belirlemeye yönelik çalışmalar tanıtılmış ayrıca direnç artışı nedeniyle bir geminin düzgün dalgalı ve karışık denize ait denizcilik karakteristikleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise seçilen balıkçı gemilerinin teorik yöntemler ile hidrodinamik özellikleri belirlenmiş, dalıp - çıkma, baş - kıç vurma hareketlerine ait sonuçlar verilmiştir. Ayrıca bu bölümde ele alman geleneksel tarzdaki balıkçı gemisinden gemi boyu, gemi genişliği ve geminin sephiye merkezi boyuna yeri değerleri değişken tutularak yeni formları türetilmiştir. Son bölüm, örnek seçilen balıkçı gemilerinin teorik yöntemlerle elde edilmiş olan denizcilik karakteristiklerinin değerlendirilmesini ve daha sonraki çalışmalarda atılması gereken adımların neler olduğu konusunda önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study carries out the importance of the fishing vessels, and in the first chapter statistics of Turkish Fishing Vessels are given. The second chapter gives us general information about the fishing vessels. Also lines plan of Turkish Fishing Vessels are examined and more information about these plans are carried out. In the third chapter; one of most important effect on the ships“the resistance”is examined and the methods for resistance is mentioned. The fourth chapter determines the seakeeping characteristics of a ship. Also in this chapter the movements of a ship in a seaway is mentioned and the characteristics of a ship in regular and irregular sea conditions are examined by the increase of resistance. The fifth chapter mentiones the hydrodynamical specifications of the chosen fishing vessels and gives us the results of heaving and pitching motions of this chosen vessels. Also the line plans are evaluated from the other tradiotional Turkish fishing vessel as an ocean fishing vessel. While evaluating these plans, the lenght (L), the breadth (B) and longitudual center of buoyancy (L.C.B) are used as variables.