Kazakistan'daki Korelilerin sosyo-kültürel yapısı
Sociocultural structure of the Koreans of Kazakhstan
  1. Tez No: 556371
  2. Yazar: DONGİN LEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
“Kazakistan'daki Korelilerin Sosyo-Kültürel Yapısı”başlığı altında hazırlanmış olan bu tezde, Kazakistan'da yaşayan Kore topluluğunun zorunlu göç tarihi ele alınarak, günümüzdeki durumu, özellikle de sosyo-kültürel yapısı irdelenmiştir. Nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılarak veri toplanan bu çalışmada, Kazakistan Korelilerinin dil, din, eğitim, ekonomik durum, etnik kimlik duygusu, sosyal hayat durumu anket ve mülakat yolu ile araştırılmıştır. Kazakistan Korelilerinin kültürü, geçmişte ve günümüzde yaşadıkları coğrafya, devlet politikaları, bölgede bulunan diğer topluluklar ve bunların kültürleri ile sıkı bir etkileşim içindedir. Bu bölgedeki Koreli nüfusun azlığı, ulusal özerklik eksikliği, yüksek kentsel yerleşim oranı gibi sebeplerden dolayı ve hızlı sosyo-ekonomik gelişmeye bağlı olarak Koreliler, yoğun olarak başta Rus kültürü olmak üzere Kazak kültürüne de adapte olmuşlardır. Özellikle dil konusuna değinecek olursak, Kazakistan Korelileri anadilleri olan Koreceyi neredeyse unutmuşlardır. Din durumunun özelliklerinden biri, diğer çoğu etnik gruplar gibi bir ana din oluşturmadan halkın çeşitli dinlere dağılım göstermesidir. Eğitim ve ekonomik durumu ise aynı coğrafyada bulunan diğer milletlerden daha yüksek ve istikrarlıdır. Dil ve din durumunun aksine günlük hayatta geleneksel ritüeller ve öz kültürel unsurların bir kısmını hâlâ korudukları gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared under the title of“Sociocultural Structure of the Koreans of Kazakhstan”, the history of forced migration and the current sociocultural status of the Koreans in Kazakhstan society was discussed. In this study, which collected data by using quantitative and qualitative research methods, the information about language, religion, ethnic identity, education, economic and social life status of Korean Kazakhs were investigated. The culture of the Koreans in Kazakhstan is in close contact with the past and present geography, state policies, other communities in the region and their cultures. Due to the lack of the Korean population of this region, lack of national autonomy, high urban settlement rate and due to rapid socioeconomic development, Koreans has adapted to Kazakh culture, especially Russian culture. Especially they have almost forgotten Korean language which is their mother tongue. One of the characteristics of the state of religion is the distribution of people to various religions without having a main religion like most other ethnic groups. The educational and economic situation is higher and stable than the other nations in the Kazakhstan society. In contrast to the state of language and religion, some of traditional rituals and cultural elements are still preserved in their daily lives.