Türkiye'de itfaiye hizmetlerinin örgütlenmesine ilişkin bir araştırma: İstanbul örneği
A research on the organization of the fire service in Turkey: the case of İstanbul
  1. Tez No: 556382
  2. Yazar: KAZIM SEZER DÜŞÜNSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HAMZA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmanın öznesini, itfaiyecilik olgusu ile bu olguya bağlı olarak ortaya çıkan itfaiye hizmetlerinin sunumu, itfaiyecilik mesleğinin statüsü ve kimliği oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Türk İtfaiyesinin geçmişten günümüze gelişimine mevzuatlar kapsamında yer verilmiş, tanımlamalar yapılmış ve İstanbul İtfaiyesi özelinde birtakım istatistiksel bilgiler verilmiştir. Alan araştırmasını anlama çabaları için itfaiye hizmetleri sunumunun merkezi/yerel düzeyde ilişkilerine yer verilmiştir. 2. bölüm kamusal mal ve hizmetlerin merkezi/yerel düzleminde örgütlenmesi başlığında ele alınmıştır. Yine 2. bölümde Merkezi/Yerel Yönetim kavramı ve bunlar arasındaki ilişkiler ele alınarak yönetim kavramı, kamusal hizmet, örgüt ve örgüt kültürü, yetki kavramı ve türleri, fordist-postfordist paradigmalar, organizasyon bölümlendirmeleri itfaiyecilik ve itfaiye hizmetleri sunumunun merkezi/yerel düzeyde anlamlandırılması açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. 3. bölüm alan araştırması üzerine kurulmuştur. İstanbul İtfaiyesi Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan itfaiye personeli ile yapılan anket çalışması açıklanmaya çalışılmış olup anket çalışması sonucunda ortaya çıkan veriler işlenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde genel değerlendirme, tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the presentation of firefighting services and the status and identity of the firefighters. In the first part of the study, the development of the Turkish Fire Department from the past to the present is given in the scope of the legislations, definitions have been made and some statistical information has been given concerning especially Istanbul Fire Department. For the efforts to understand the field research, the relationship on the provision of fire service services at the central / local level was included. The second part is discussed in terms of organization in the central / local level of public goods and services. In the second chapter, the concept of Central / Local Government and the relations between them, the concept of management, public service, organizational and organizational culture, concept of authority and its types, fordist-postfordist paradigms, organization divisions have been evaluated in terms of giving meaning in the Central / Local Government level. The third section is based on field research. The survey conducted with the fire brigade personnel working under the Istanbul Fire Brigade Department was explained. In the conclusion part of the study, general evaluations, discussions and suggestions are given.