Okulöncesi dönemdeki çocukların görsel algı becerileri ile geometri becerilerinin incelenmesi
Investigating pre-school children's visual perception and early geometry skills
- Tez No: 556383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki çocukların görsel algı becerileri ile geometri becerilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın tasarımında, nicel araştırma modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Edirne il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bağımsız Anaokullarına ve resmi ilköğretim okullarında bulunan anasınıflarına devam eden okul öncesi dönemde bulunan çocuklar oluşturmaktadır. Evren içerisinden basit tesadüfi örnekleme tekniği ile okullar ve sınıflar belirlenmiştir. Araştırmaya toplam 151 öğrenci katılmış olup çocukların %68'i kız, %83'ü ise erkektir ve çocukların %80'i 60-66 ay, %71'i 67-72 ay aralığındadır. Araştırma verileri Beery-Buktenica Gelişimsel Görsel-Motor Koordinasyon, Görsel Algı Testi, Motor Koordinasyon Testi ile Erken Geometri Beceri Testiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Testi, Çoklu Regresyon Analizi, Tek Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlarına göre çocukların erken geometri becerileri ile görsel-motor koordinasyonu, görsel algı ve motor beceriler arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Görsel-motor koordinasyon, görsel algı ve motor koordinasyon becerileri, erken geometri becerisinin anlamlı bir yordayıcısıdır. Cinsiyetin, yaşın görsel-motor koordinasyon, görsel algı, motor koordinasyon ve erken geometri becerileri üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yaratmadığı bulunmuştur. Daha önce okul öncesi eğitim alan çocukların görsel-motor koordinasyon, görsel algı, motor koordinasyon ve erken geometri becerilerinin okul öncesi eğitim almayanlardan anlamlı biçimde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Eğitim düzeyi yüksek anne ve babaya sahip çocukların görsel-motor koordinasyon, görsel algı, motor koordinasyon ve erken geometri becerilerinin eğitim düzeyi düşük anne babaya sahip çocuklara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sosyoekonomik durumu yüksek ailelerden gelen çocukların görsel-motor koordinasyon, görsel algı, motor koordinasyon ve erken geometri becerilerinin sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerden gelen çocuklara daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, okul öncesi eğitim alma, anne baba eğitimi, ailenin sosyo-ekonomik durumu çocukların görsel-motor koordinasyon, görsel algı, motor koordinasyon ve erken geometri becerilerini üzerinde etkili olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the visual perception skills and geometry skills of pre-school children. In the design of the research, relational survey model which is included in the quantitative research models was used. The population of the study consists of the preschool children who were attending to independent kindergartens or kindergartens classes within the official primary schools in Edirne province during the 2018-2019 academic year. All schools were operating under the Ministry of Education's rule and regulations. Schools and classes were identified by simple random sampling technique. Totally 151 students participated in the study,% 68 of them were girls and %83 of them were boys,% 80 of them were 60-66 months old and % 71 of them were between 67-72 months old .Research data was collected via Beery-Buktenica developmental Visual-Motor İntegration, Visual Perception, Motor Coordination test and Early Geometry Skill test. Pearson correlation test, multiple regression analysis, one-way ANOVA test were used in the analysis of the data. According to the results of correlation analysis, there is a significant relationship between early geometry skills of children and visual-motor coordination, visual perception and motor skills. Visual-motor coordination, visual perception and motor coordination skills are a significant predictor of early geometry skills. There is no significant difference in terms of Visual-Motor coordination, visual perception, motor coordination and early geometry skills according to gender, age. Visual-motor coordination, visual perception, motor coordination and early geometry skills of the children who had previously received pre-school education were found to be significantly higher than those who did not attend pre-school education. Visual-motor coordination, visual perception, motor coordination and early geometry skills of the children with high education level were found to be significantly higher than those with low education level. Visual-motor integration, visual perception, motor coordination and early geometry skills of children with high economic status were found to be significantly higher than those with low economic levels. As a result, it can be said that the education and economic situation of mother education father education and economic situation influenced the visual-motor coordination, visual perception, motor coordination and early geometry skills of children.