Manyetik rezonans (MR) defekografi ile semptomatik popülasyonda yapılan ölçümlerin değerlendirilmesi ve normal hastalarda rutin abdomen MR incelemesinde normal ölçümlerle karşılaştırılması
Evaluation of the measurements in symptomatic population by magnetic resonance (MR) defecography and comparison with measurements in routine abdomen MRI in normal patients
- Tez No: 556398
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA PAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
MRD anal kanalın, rektumun ve pelvik kanalın dışkılama esnasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile görüntülenmesi işlemidir. Zor dışkılama, kronik kabızlık veya dışkı kaçırma gibi durumlarda, dışkılama işlevinin görüntülenmesi amacı ile gerçekleştirilir. Çoğunlukla rektal kontrast verilerek yapılan bir çalışma olsa da literatürde rektal kontrast verilmeden yapılan çalışmalar da bulunmaktadır. Benzer şekilde çoğunlukla defekasyon evresi kullanıldığı halde literatürde defekasyon evresi kullanmayan çalışmalar da mevcuttur. Görüntüleme sırasında rektal duvardaki morfolojik değişikliklerin tanısal olarak önem arz ettiği düşünülse de yanlış pozitiflik oranı yüksektir çünkü asemptomatik insanlarda da rektosel, mukozal invajinasyon, pelvik relaksasyonda azalma gibi durumlar görülebilir. Pelvik tabanın ve rektumun morfolojik değişiklikleri ve patolojileri literatürde farklı dağılım ve sıklık göstermektedir. MRD'de tanımlanan bazı patolojiler ele alındığında semptomatik ve asemptomatik hastalarda benzer bulgular elde edildiği görülmektedir. Araştırmanın amacı pelvik tabanın ve rektumun morfolojik değişiklikleri için eşik değer belirlemektir. Araştırmada daha önce hastanemizde çekilen MRD incelemelerinin görüntüleri tekrar değerlendirdi ve rektal morfolojik değişiklikler, PKÇ üzerinden ön, orta ve arka kompartıman organ sarkmaları, farklı evrelerde anorektal açı, H ve M çizgileri ile puborektal kas kalınlığı gibi ölçümler elde edildi ve sonrasında bu ölçümler normal insanlarda yapılan rutin abdominal veya pelvik MR görüntülerinden elde edilen benzer ölçümlerle karşılaştırıldı. Pelvik taban patolojileri ile ilgili semptomları olmayan popülasyonda karşımıza çıkabilecek bulgular değerlendirildi ve bu değerlendirme sonrasında rektosel, sarkma vs. gibi kavramların hangi aşamaya kadar asemptomatik popülasyonda da görülebildiği saptandı
Özet (Çeviri)
MRD is the imaging of the anal canal, rectum and pelvic canal by magnetic resonance imaging (MRI) during excretion. It is used in cases such as difficulty in defecation, chronic constipation or fecal incontinence. Although it is mostly done with rectal contrast, there are some studies, been made without rectal contrast in the literature. Similarly, there are studies that do not use the defecation phase in the literature. Although the morphological changes in the rectal wall are thought to be diagnostic, the rate of false positives is high because asymptomatic people may also have rectocele, mucosal invagination and decreased pelvic relaxation. Morphological changes and pathologies of the pelvic floor and rectum show different distribution and frequency in the literature. When evaluating pathologies found on MRD, it is seen that similar findings are obtained in symptomatic and asymptomatic patients. In this study, MRD examinations of the patients were evaluated retrospectively and measurements such as front, middle and posterior compartment organ descensus over the pubococcygeal line, rectal morphologic changes, anorectal angle, H and M lines and puborectal muscle thickness were obtained and were compared with similar measurements obtained from abdominal or pelvic MR images of asymptomatic volunteers. Findings related to pelvic floor pathology were evaluated in the population without symptoms, and pathologies like rectocele, descensus etc. were evaluated so that how far such concepts can be seen in asymptomatic population.