Meyil ve Kızören obruk göllerinin zooplankton faunası ve mevsimsel değişimi (Konya/Türkiye)
Zooplankton fauna and seaseonal changes of Meyil and Kızören Sinkhole Lakes (Konya/Turkey)
- Tez No: 556400
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada zooplankton örnekleri mevsimsel periyotlar halinde (Mart-Temmuz-Ekim 2018) Meyil ve Kızören obruk göllerinden toplanmıştır. Zooplankton türlerinin mevsimsel dağılımları tespit edilmiştir. Ayrıca obruk göllerinin bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri de tespit edilmiş, mevsimsel tür kompozisyonuyla birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Meyil Obruğu'nda Rotifera'dan 10 ve Copepoda'dan 1 olmak üzere toplam 11 tür belirlenmiştir. Kızören Obruğu'nda Rotifera'dan 30 ve Cladocera'dan 5 olmak üzere toplam 35 tür belirlenmiştir. Rotifera her iki göl için tür sayısı bakımından baskın zooplankton grubunu oluşturmuştur. Araştırma sonucunda tespit edilen türler, Meyil ve Kızören obruk gölleri için yeni kayıt olup, aynı zamanda Türkiye'deki obruk göllerin zooplankton faunasına yönelik ilk verileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, zooplankton samples were collected from Meyil and Kızören sinkhole lakes in different seasonal periods (March-July-October 2018). Seasonal distribution of zooplankton species were determined. In addition, some physical and chemical parameters of sinkhole lakes were determined and evaluated with seasonal species composition. As a result of the study, 11 species belonging to Rotifera and 1 belonging to Copepoda were identified in Meyil Sinkhole. In Kızören Sinkhole, a total of 35 species from Rotifera and 5 from Cladocera were determined. Rotifera formed the dominant zooplankton group for both lakes. Species identified as a result of research is a new record for Meyil and Kızören sinkhole lakes, and also includes first data on zooplankton fauna of sinkhole lakes in Turkey.