Çelik haddeleme fabrikalarında iş güvenliği uygulamalarının incelenmesi
Investigation of occupational safety practices in steel rolling factories
- Tez No: 556401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Metalurji Mühendisliği, Accidents, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çelik ürünleri imalat sektörü, imalat alt sektörleri arasında çalışan personel sayısı, işyeri sayısı, ekonomiye sağlanan katma değer, iş kazası geçiren sigortalı çalışan, iş kazalarının ölümcül olması gibi faktörler açısından ilk sırada yer almaktadır. Uzun ürünler alt sektörü Türk demir -çelik sanayiinde en önemli demir-çelik alt sektörlerinden birini oluşturmaktadır. Uzun ürünler alt sektörü, ağırlıklı olarak inşaat sektörüne çubuk, kare, diktörtgen, L, H ,U kesitli profiller, otomotiv ve otomotiv yan sanayiine filmaşin ve demiryollarına ray üretimi ile önemli girdi temin etmektedir. Bu çalışmanın amacı çelik ürünleri imalat sektörünün iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesidir. Bu amaçla çalışma kapsamında İskenderun Körfez'inde yaklaşık 600 işcisiyle faaliyet gösteren, 1,25 milyon ton/yıl kapasiteli tesisinde nervürlü ve düz yuvarlak inşaat demiri üretim kapasitesi olan Türkiye'nin önde gelen demir-çelik işletmelerinden birisi üzerinden çelik haddeleme fabrikalarının iş sağlığı ve güvenliği hususundaki mevcut uygulamaları değerlendirilmiş ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması için gerekli tedbirler açıklanmıştır. Bu amaçla fabrikadaki tehlike ve riskler tespit edilerek bir Referans Risk Envanteri oluşturulmuş ve fabrikada Fine–Kinney metodu kullanılarak riskler değerlendirilmiştir.Gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri sonucunda en düşük güvenlik frekansına sahip tolerans gösterilemez risklerden başlayarak en düşük frekansa sahip olan riskler belirlenmiş ve her biri için alınabilecek önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel products are in the first place in terms of factors such as the manufacturing sector, the number of personnel working among the manufacturing sub-sectors, the number of establishments, the added value provided by the economy, insured employees who have experienced work accidents, and the fatalities of work accidents. The long products sub-sector is one of the most important iron and steel sub-sectors in the Turkish iron and steel industry. as well as rail production for railways and railways.The purpose of this study is to examine the steel products manufacturing industry in terms of occupational health and safety. In the Gulf of Iskenderun scope of work for this purpose which operates with about 600 workers, 1.25 million tons / year plant in ribbed and plain round rebar production capacity of the occupational health and safety in steel rolling mills out of one of Turkey's leading iron and steel company The current practices in the field are evaluated and the necessary measures for establishing a safe working environment are explained.For this purpose, Hazard and Risk in the factory were identified and a Reference Risk Inventory was established and risks were evaluated using the Fine-Kinney method in the factory. As a result of the risk assessments performed, the risks with the lowest frequency starting from the unmeasurable risks with the lowest safety frequency are determined and the measures that can be taken for each are specified