Sınıf II anomalilerde, fonksiyonel ortopedinin pubertal ve postpubertal dönemdeki hastalarda, kraniyofasiyal sistem üzerindeki etkilerinin sefalometrik ve üç boyutlu görüntüleme ile incelenmesi
Evaluation of the effects of functional orthopedics on craniofacial system in patients with anomalies in pubertal and postpubertal growth periods by cephalometric and three dimensional imaging
- Tez No: 556413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı, büyüme-gelişimin Pubertal dönem ve Postpubertal dönemindeki mandibular retrognatili hastalarda, Aktivatör apareyinin Kraniyofasiyal Sistem üzerindeki etkilerinin Sefalometrik ve Üç Boyutlu Görüntüleme yöntemiyle (3dMDface) incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız, Pubertal dönemdeki 15 bireyden oluşan birinci grup ve Postpubertal dönemdeki 17 bireyden oluşan ikinci grup olmak üzere iki gruptan oluşmuştur. Çalışmamızın materyali tedavi başlangıcında ve Aktivatör sonrasında Pubertal dönemdeki hastalardan elde edilen lateral sefalometrik filmler ve 3dMDface ölçümlerinden elde edilmiştir. Bireylerin tedavi başı yaşları Pubertal grupta 12,78±1,78 yıl ve Postpubertal grupta ise 15,22±2,00 yıldır. Fasiyal konveksite, mandibular protruzyon ve fasiyal yükseklikler değerlendirilmiştir. Tedavi sonunda sefalometrik ve 3dMDface ölçümlerinde grup içi oluşan değişiklikler eşleştirilmiş t-testi ile; gruplar arası farklılıklar ise bağımsız grup t-testi ile değerlendirilmiştir. Sefalometri ve 3dMDface ile değerlendirmede; her iki gruptada fonksiyonel apareyin alt çenenin sagittal gelişimini stimule ettiği, Alt Çene Uzunluğu'nu arttırdığı ve üst çenenin sagittal yönde büyümesini frenlediği görülmüştür. Mandibular retrognatili bireylerde Aktivatör apareyi ile uygulanan fonksiyonel ortopedik tedavi sonrası Postpubertal dönemde Pubertal döneme çok benzer etkiler elde edilmiştir. Alt çeneyi ilgilendiren üç boyutlu yumuşak doku parametrelerinde önemli artışlar gözlenmiştir. Üç boyutlu görüntüleme sistemleriyle hacimsel ölçümler yapılabilmekte ve tedavi değerlendirmelerine yeni bir bakış açısı kazandırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study is to compare the effects of activator appliance on Craniofacial System by cephalometric and three dimensional imaging (3dMDface) in patients with mandibular retrognathia in Pubertal and Postpubertal growth periods. Our study consisted of two groups: the first group consisting of 15 patients in the pubertal period and the second group consisting of 17 patients in the Postpubertal period. Material of our study was obtained from lateral cephalometric films and 3dMDface measurements obtained at the beginning and finishing of the treatment. Average age at the beginning of treatment for the patients was 12,78±1,78 in the pubertal group and 15,22±2,00 in the Postpubertal group. Facial convexity, mandibular protrusion and facial height were evaluated. At the end of the treatment, intraclass changes in cephalometric and 3dMDface measurements were analyzed by paired t-test; differences between groups were assessed by independent group t-test. Evaluated with cephalometry and 3dMDface; In both groups, the functional appliance stimulated the sagittal development of the lower jaw, increased the Lower Jaw Length, and the upper jaw inhibited the growth in the sagittal direction. Pubertal and Postpubertal groups after functional orthopedic treatment with activator appliances in mandibular retrognathic individuals had very similar effects. Significant increases were observed in the three-dimensional soft tissue parameters that concern the lower jaw. Volumetric measurements can be made with three-dimensional imaging systems and a new perspective can be added to treatment evaluations.