6 haftalık psikolojik beceri (mental) antrenmanının futbol hakemlerinin özgüven, kaygı ve mesleki tükenmişlik düzeylerine olan etkisi
The effect of 6-weeks psychological skill (mental) training on the football referees' self-confidence, anxiety, and professional burn-out levels
- Tez No: 556412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada psikolojik beceri (mental) antrenmanın futbol hakemlerinin özgüven, kaygı ve zihinsel (mental) dayanıklılığı üzerine olan etkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, İzmir ilinde yer alan 15 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 futbol hakemi katılmıştır. Önceden araştırmacı tarafından düzenlenmiş olan gruplar, amaca yönelik olarak deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da çeşitli ölçekler uygulanmıştır. Bu sürece ön test süreci adı verilmiştir. Daha sonrasında deney grubuna önceden belirlenmiş olan 6 haftalık psikolojik beceri (mental) antrenmanı uygulanmıştır. Bulgular: Sonuçlar: Araştırmanın sonuçlarından biri, psikolojik beceri (mental) antrenmanının futbol hakemlerinin özgüvenin seviyelerini geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmanın bir diğer sonucu, psikolojik beceri (mental) antrenmanının futbol hakemlerinin kaygı seviyelerini azalttığı yönündedir. Araştırmanın bir diğer sonucu ise psikolojik beceri (mental) antrenmanın futbol hakemlerinin mesleki tükenmişlik seviyelerinde herhangi bir değişiklik meydana getirmediği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to research the effect of psychological skill (mental) training on the football referees' self-confidence, anxiety, and mental toughness. Materials and Methods: A total of 30 football referees including 15 referees in the experimental and 15 refereesin the control group in the city of Izmir attended in the research. The groups pre-organized by the researcher were assigned as experimentaland control groups appropriately for the purpose.The variousscales were applied to the both groups. This process was called as a pre-test process. Then, the experimental group received the pre-decided 6-weeks psychological skill (mental) training. Findings: Results: One of the results of the research demonstrated that psychological skill (mental) training improved the self-confidence level of the football referees. Another result showed that psychological skill (mental) training decreased the anxiety level of the football referees. The other resultindicated that psychological skill (mental) training didn't bring any change in the professional burn-out level of the football referees.