Baş ağrısı olan çocuklarda ekran maruziyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of screen exposure in children with headache
- Tez No: 556432
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız Temmuz 2018 ve Mart 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi çocuk nöroloji polikliniğinde baş ağrısı şikayeti ile başvuran çocuklarda ekran maruziyetinin baş ağrısı şikayeti üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza 6-18 yaş 69 (%51,8) hasta grubu çocuk ve 7-18 yaş arası 64 (%48,2) kontrol grubu çocuk dahil edilmiştir. Hasta grubundaki çocukların primer baş ağrısı tanıları mevcut olup bu tanılar UBAS-III tanı kriterleri temel alınarak konulmuştur. Hasta grubundaki çocukların 43'ü (%62,32) migren tipi baş ağrısı ve 26'sı (%37,68) gerilim tipi baş ağrısı tanısı almıştır. Hasta grubundaki çocukların 27'si (%39,13) erkek ve 42'si (%60,87) kızdı. Kontrol grubundaki çocukların 32'si (%50,00) erkek ve 32'si (%50,00) kızdı. Hasta grubundaki çocukların yaş ortalaması 12,39±0,37 ve kontrol grubundaki çocukların yaş ortalaması 11,37±0,39 idi. Hasta grubu ile kontrol grubu çocuklar arasında cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, evde yaşayan fert sayısı, ikamet yeri ve gelir düzeyi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark (p>0,05) saptanmamıştır. Hasta ve kontrol grubundaki çocuklar ekran temelli aktiviteler açısından anket ile değerlendirilmişlerdir. Bu ekran temelli aktiviteler televizyon izleme, kulaklıkla müzik dinleme, akıllı telefon/tablet kullanma ve bilgisayar kullanma olarak belirlenmiştir. Maruziyet süreleri de 0-1 saat, 1-3 saat, 3-6 saat ve 6 saat ve üzeri olarak gruplandırılmıştır. Hasta ve kontrol grubu çocuklar arasında ekran temelli aktivitelerden sadece akıllı telefon/tablet kullanımı bakımından hasta grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark (p0,05) saptanmadı. Ancak iki grup arasında ekran temelli aktivitelerde televizyon izleme alışkanlığının düşük-orta gelir grubu lehine yüksek gelirli gruba göre istatistiksel olarak anlamlı farklı (p0,05) bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of screen exposure to headache symptoms in children admitted to the pediatric neurology clinic of Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty between July 2018 and March 2019. The study group consisted of 69 (51.8%) patients aged 6-18 years of age and the control group consisted of 64 (48.2%) children between 7-18 years of age. In this way, 133 children included to the study. Children in the patient group were diagnosed with primary headache and these diagnoses were based on ICHD-III diagnostic criteria.Of the children in the patient group, 43 (62.32%) were diagnosed with migraine headache and 26 (37.68%) were diagnosed with tension - type headache. Of the children in the patient group, 27 (39.13%) were male and 42 (60.87%) were female. In the control group, 32 (50.0%) of the children were male and 32 (50.0%) were female. The mean age of the children in the patient group was 12.39 ± 0.37 and the mean age of the children in the control group was 11.37 ± 0.39. There was no statistically significant difference (p>0,05) between the patient group and the control group in terms of gender, age, number of siblings, number of people living at home, place of residence and income level. Children in the patient and control groups were evaluated with a questionnaire for screen-based activities. These screen-based activities include watching TV, listening to music on headphones, using a smartphone / tablet, and using a computer. Exposure times were also grouped as 0-1 hours, 1-3 hours, 3-6 hours and 6 hours and more. There was a statistically significant difference (p 0,05) between the screen-based activities of the children in the patient and control groups. However, it was found that television watching habit among screen-based activities was statistically significant (p 0,05) between primary headache type and any screen-based activity habits in the patient group.