Hükümlülerin sosyal destek algısı ile tahliye sonrası gelecek beklentilerinin ilişkisi
The relationship between perception of social support and future expectations of convicts
  1. Tez No: 556443
  2. Yazar: ALİ BURHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, hükümlülerin sosyodemografik verileri ışığında sosyal destek algıları ile tahliye sonrası gelecek beklentileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda araştırma kapsamında oluşturulan hipotezleri sınamak ve hükümlülerin sosyodemografik özelliklerine göre sosyal destek algıları ve gelecek beklentileri arasında ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve gelecek beklentileri soru formu ile Zimet ve ark. (1988) tarafından geliştirilip, Eker ve Arkar (1995) tarafından ülkemize uyarlanarak geçerlik ve güvenirliği yapılan Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarının örnekleme uygulanması, Adalet Bakanlığı tarafından verilen uygulama izni doğrultusunda Ankara'da bulunan biri kapalı ikisi açık ceza infaz kurumu olmak üzere üç kurumda araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde, sosyodemografik verilerin yüzde ve frekans değerleri, korelasyon analizi, t testi analizi ve tek yönlü varyans (Anova) analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara bakıldığında, korelasyon analizi sonucunda suç işleme yaşı azaldıkça mükerrer suçluluğun arttığı, algılanan sosyal destek arttıkça yeniden suça karışma ve sosyal destek düşüncelerinin de arttığı, buna karşın salıverilme sonrası zorluk düşüncelerinin azaldığı bulgularına ulaşılmıştır. T testi analizi sonucunda daha önce psiko-sosyal yardım servisi ile görüşme yapan hükümlülerin aileden algıladıkları sosyal desteğin görüşme yapmayanlardan yüksek olduğu; işlenilen suç nedeniyle ailem beni kabul eder/sahiplenir diyen hükümlülerin aileden algıladıkları sosyal destek ve toplam sosyal destek puanının, ailem beni kabul etmez/sahiplenmez diyenlerden yüksek olduğu; ailesi veya yakınları tarafından ceza infaz kurumunda ziyaret edilen hükümlülerin aileden, özel kişiden ve arkadaştan algıladıkları sosyal destek ile toplam sosyal destek puanlarının ailesi veya yakınları tarafından ziyaret edilmeyen hükümlülerden yüksek olduğu; ailesi veya yakınları tarafından para yatırılan hükümlülerin, aileden, özel kişiden ve arkadaştan algıladıkları sosyal desteğin, ailesi veya yakınları tarafından para yatırılmayan hükümlülerden yüksek olduğu; algılanan sosyal destek ve gelecek beklentilerinin, medeni duruma göre anlamlı olarak bir farklılık göstermediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the relationship between social support perceptions and future expectations in the light of socio-demographic data of convicts. In this context, in order to test the hypotheses created within the scope of the research and to reveal the relationship between the social support perceptions and future expectations of the convicts according to their socio-demographic characteristics, the personal information form which was created by the researcher and the future expectations after the release were developed by Zimet and his friends (1988) and adapted to our country by Eker and Arkar (1995) and the multidimensional perceived social support scale is used.The sampling practice of the data collecting instruments was executed by the researcher in three state prisons in Ankara-one open, two close types- with the practice permission given by the Ministry of Justice. The collected data was analyzed by the help of SPSS 23 package program. The percentage and frequency values of the socio demographic data, correlation analyze,“t”test analyze and one way variance (Anova) were used in the analysis. Evaluating the data acquired in the research, it was attained that with the conclusion of correlation analyze, the repetitive criminality increases while the crime age decreases, while the perceived social support increases the repetitive perpetration and social support considerations increase as well, However, the difficulty considerations decrease after release. As the result of the t test, it is concluded that: The social support perceived from the family is higher in the prisoner group who has had meetings with the psycho social help service than the others who hasn't. The social support and the total social support score perceived from the family are higher in those who think their family will accept/own them despite the committed crime than those who think their family will not accept/own them, the social support perceived from family, a private person or a friend and the total social support score are higher in those who receive a visit by their family or fellows at the prison than those who don't. The prisoners who are paid in the prison by their families or friends perceive more social support from family, private person or friend than those who are not paid by their families or friends. The perceived social support or the future expectations do not differ significantly due to the marital status.