Avrupa'da aşırı sağın yükselişi: Almanya ve Fransa örnekleri
Rising of the far right in Europe: Examples of Germany and France
  1. Tez No: 556444
  2. Yazar: ŞEYMA MERVE TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Avrupa, 11 Eylül'den bu yana aşırı sağ eğilimlerin marjinal alandan siyasetin merkezine doğru hareketine sahne olmaktadır. Soğuk Savaş boyunca Avrupa siyasetinde süregelen dengeler 11 Eylül sonrasında ortaya çıkan konjonktürün etkisiyle değişmeye başlamıştır. Bu dengelerin değişmesinde siyasi partilerin söylemleri etkili olmuştur. Yıllardır siyasetin marjinal alanında bulunan aşırı sağ partiler merkez partilerinin hegemon söylemlerine meydan okuma fırsatı bulmuşlardır. Bu meydan okuma neticesinde Avrupa siyasetinde ve sosyal yaşamında önemli değişimler yaşanmıştır. Bu tezin amacı; aşırı sağ partilerin siyasette kendilerine alan açma adına, 11 Eylül 2001 sonrasında ortaya çıkan konjonktürden faydalanarak nasıl yabancıları ve Müslümanları ötekileştiren/marjinalleştiren bir söylem dolaşıma soktuğunun, bu söylemin merkez partilerin söylem ve politikalarına etkilerinin, dolaşıma sokulan söylemin sosyal yapıya etkilerinin ve partilerin oy oranlarının incelenip analiz edilmesidir. 11 Eylül 2001 sonrasında ortaya çıkan konjonktürde aşırı sağ partilerin siyasette zemin kazanmak ve meşruiyetlerini sağlamak adına dolaşıma soktuğu yabancıları ve Müslümanları ötekileştirici söylemin, merkez partilerini popülist politikalar izlemeye itmesinin yanı sıra halk kitlelerindeki yabancı karşıtlığını körüklediği ve bu durumun Avrupa ülkelerinde yaşayan yabancılara yönelik şiddet eylemlerini arttırdığı savının öne sürüldüğü bu çalışmada aşırı sağ partilerin ve merkez partilerinin söylemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since September 11, Europe has witnessed the movement of extreme right tendencies from the marginal area to the center of politics. The ongoing balances in European politics began to change with the effect of the conjuncture that emerged after September 11. The discourses of political parties were effective in changing these balances. The far right parties which have been in the marginal area of politics for years, had the opportunity to challenge the central parties' hegemon discourse. As a result of this challenge, Europe has experienced significant changes in social and political life. The aim of this thesis is to examine and analyze how the right-wing parties to put foreigners and Muslims into a marginalizing discourse, the effects of this discourse on the discourse of the central parties, the effects of the discourse on the social structure and the parties' vote rates in the name of opening a field in politics by using the conjuncture of after September 11, 2001. In this thesis, it has been suggested that in the conjucture that emerged after the September 11, right-wing parties' discourse that put foreigners and Muslims into a marginalizing, pushed the central parties to follow populist policies and increased anti-foreignerism in society. This situation increased violence against foreigners that living in European countries. In this study, the discourses of extreme right parties and central parties were examined to analyze all of these.