Strategy training and individual differences in L2 Listening Comprehension: Evidence from an EFL classroom-based study
Yabancı dil dinleme yetisinde strateji eğitimi ve bireysel farklılıklar: Sınıf tabanlı çalışmadan kanıt
  1. Tez No: 556454
  2. Yazar: SAİME KARA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, yabancı dil öğrenme bağlamında, katılımcıların yabancı dil akademik dinleme becerisi üzerinde açık strateji tabanlı dinleme eğitiminin bir fark yaratıp yaratmadığını incelemektedir. Ayrıca, bu çalışma strateji eğitiminin, dinleme farkındalığı (öğrenme stratejileri), işler bellek ve yabancı dil öğrenme yatkınlığı gibi bireysel farklılıklarının yabancı dil dinleme ve anlama yeteneğine katkısını araştırmaktadır. Katılımcılar, 4 hafta içinde 12 saat boyunca strateji tabanlı dinleme eğitimi alan 40 EFL öğrencisi (21 deney, 19 kontrol) idi. Bu çalışma, yabancı dil dinleme ve anlama yetisinin kazançlarını ölçmek için çeşitli değerlendirmeler kullandığı ve bireysel farklılıkları da dikkate aldığı için önceki araştırmalardan kendini ayırmaktadır. Katılımcılar, öncesi ve sonrası olarak, İngilizce dinleme anlama testlerini tamamladı ve aynı zamanda Metakognitif Farkındalık Dinleme Anketi'ni (Vandergrift ve diğerleri, 2006) tamamladı. Bireysel öğrenci faktörlerini keşfetmek için, işler bellek testi (Foster ve ark., 2005) ve dil öğrenme yatkınlık testi (Peter Skehan, kişisel iletişim) uygulandı. Son olarak, odak grup görüşmeleri yabancı dil dinleme eğitimin etkinliği ile ilgili katılımcıların görüşleri hakkında bilgi edinmek için yapılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin benzer şekilde başlamasına rağmen, deneysel grubun kontrol grubundan daha fazla yararlandığını ortaya koydu. Regresyon analizi, strateji eğitiminin İngilizce dinlemeye önemli katkı sağladığı ortaya konmuştur. Grup odaklı sözlü görüşmeler ise, yabancı dil dinleme becerilerinin çoğunlukla strateji eğitimi, sınıftaki dinleme faaliyetlerine ve amaçlarına daha fazla maruz kalması sayesinde geliştiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This present study examines whether explicit strategy-based listening instruction makes a difference on L2 academic listening skill of the participants in EFL context. This study also explores the respective contributions of strategy training, listening strategies awareness, working memory and aptitude on listening comprehension. The participants were 40 EFL students mainly speaking Turkish (21 experimental, 19 control). The experimental group received strategy-based listening instruction for 12 hours in 4 weeks. This study differentiates itself from the previous research in that several measures were used to measure learners' gain in L2 listening. The participants completed pre- and post- listening comprehension tests in English, and they completed Metacognitive Awareness Listening Questionnaire (Vandergrift et al., 2006). In order to explore individual learner factors, a computerized working memory test (Foster et al., 2005) a pen and paper aptitude test (Peter Skehan, personal communication) were administered. Lastly, focus group interviews were conducted to learn about opinions of the participants related to the effectiveness of the treatment. The results revealed that even though learners started similarly, the experimental group benefitted from the instruction more than the control group. Regression analysis indicated that strategy training significantly predicted L2 listening comprehension more than awareness, working memory and aptitude. Interviews revealed that their listening skill improved mostly due to the strategy instruction and more exposure to the listening activities and tasks in the class.