The role of strategy training and individual learner differences on L2 reading comprehension and strategy use
Okuma stratejileri eğitiminin ve bireysel farklılıkların yabancı dilde okuduğunu anlama ve strateji kullanımı üzerindeki etkisi
- Tez No: 867410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu yarı-deneysel çalışma, açık okuma stratejisi eğitiminin, yabancı dil öğrenme bağlamında katılımcıların yabancı dilde okuduğunu anlama becerisini ve strateji kullanımını geliştirip geliştirmediğini araştırmaktadır. Aynı zamanda bireysel öğrenci farklılıklarının yabancı dilde okuduğunu anlama üzerindeki katkısını da araştırmaktadır. Katılımcılar, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 46 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Üç sınıftan ikisi deney (28) ve biri kontrol grup (18) olmak üzere üç sınıf rastgele belirlenmiştir. Deney grubuna 2 hafta boyunca CALLA'ya dayalı 4 saatlik okuma stratejisi eğitimi (Chamot & O'Malley, 1994). Katılımcılar İngilizce okuduğunu anlama testini, Okuma Stratejileri Anketi'ni-SORS (Mokhtari ve Sheorey, 2002) ve Yabancı Dil Okuma Motivasyonu Anketi'ni (Mori, 2002) tamamladılar. Son olarak katılımcıların strateji eğitiminin etkililiğine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. Verileri analiz etmek için Karışık desen ANOVA ve çoklu regresyon analizleri yapıldı. Karışık desen ANOVA sonuçları, öğretim sonrasında deney grubu ve kontrol grubu arasında okuduğunu anlama ve strateji kullanımı açısından anlamlı bir fark olmadığını gösterdi; bu da öğretimin öğrencilerin yabancı dilde okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunmadığını ortaya koydu. Regresyon analizi, bireysel öğrenci farklılıklarının İngilizce okuduğunu anlamanın anlamlı yordayıcıları olmadığını gösterdi. Görüşmeler, deney grubundaki öğrencilerin strateji öğretimine karşı olumlu tutum geliştirdiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present quasi-experimental study investigates if explicit reading strategy instruction improves the L2 reading comprehension skill and strategy use of participants in EFL context. It also explores the effect of individual learner differences on L2 reading comprehension. The participants were 46 EFL university students. Three intact classes were randomly assigned to two experimental (28) and one control group (18). Four-hour explicit reading strategy instruction was given to the experimental group over 2 weeks integrated into their English classes. The instruction was based on CALLA (Chamot & O'Malley, 1994). The participants completed English reading comprehension tests, Survey of Reading Strategies-SORS (Mokhtari & Sheorey, 2002) and Foreign Language Reading Motivation Questionnaire (Mori, 2002). Lastly, I conducted semi-structured interviews to explore the views of participants about the effectiveness of strategy instruction. To analyze the data Mixed design ANOVA and multiple regression analyses were conducted. Mixed design ANOVA results demonstrated that no significant difference was found in reading comprehension and strategy use between the experimental group and control group upon the instruction, indicating that the instruction did not contribute significantly to the improvement of students' L2 reading comprehension. Regression analysis indicated that individual learner differences were not significant predictors of English reading comprehension. Interviews demonstrated that students in the experimental group held positive attitudes toward the strategy instruction.