Panik bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğunda hipotalamo-pitüiter-adrenal eksen, serotonerjik ve dopaminerjik sistemlerin aktiviteleri ve birbirleriyle ilişkileri
Hypothalamo-pituitary-adrenal axis, serotonergic and dopaminergic system activities and relations with each other in patients with panic disorder and generalized anxiety disorder
- Tez No: 556482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL EŞEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Panik bozuklugu ve yaygın anksiyete bozuklugu hastalarında hipotalamopituiter- adrenal eksen, serotonerjik ve dopaminerjik sisteminlerin aktivitelerini ve bunların birbirleriyle iliskilerini inceleyerek bu sistemlerin panik bozuklugunun ve yaygın anksiyete bozuklugunun patofizyolojisiyle iliskili olup olmadıgını arastırmak. Denekler ve Yöntem: Panik bozuklugu (n=25), yaygın anksiyete bozuklugu (n=23) ve kontrol grubunda (n=20) bazal kortizol, dehidroepiandrosteron-sülfat, prolaktin, büyüme hormonu konsantrasyonları ve deksametazon sonrası kortizol ve dehidroepiandrosteron-sülfatın, essitalopram sonrası kortizol, dehidroepiandrosteronsülfat ve prolaktinin, levodopa sonrası prolaktin ve büyüme hormonun serum düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Yaygın anksiyete bozuklugu grubunun bazal kortizol düzeyleri ve deksametazonun kortizolu baskılaması kontrol ve panik bozuklugu grubuna göre düsük bulundu. Deksametazonla dehidroepiandrosteron-sülfat, panik bozuklugu ve yaygın anksiyete bozuklugu grubundaki kadınlarda erkeklere göre daha fazla baskılanmıstı. Kontrol grubunda dopaminerjik uyarı prolaktini baskılamazken, panik bozuklugu ve yaygın anksiyete bozuklugu grubunda baskılıyordu. Panik bozuklugu grubunda anksiyete düzeyi arttıkça, kortizol deksametazonla daha az baskılanıyordu. Sonuç: Yaygın anksiyete bozuklugu hastalarında bazal kortizol düzeyinin düsük olması kortikotropin salgılatıcı hormon asırı aktivitesi sonucunda gelisen kortikotropin salgılatıcı hormon reseptör down regülasyonuyla beraber hipotalamopituiter- adrenal eksen hipoaktivitesini gösterebilirken, deksametazon supresyon testi ile kortizolün daha az baskılanması glukokortikoid reseptör down regülasyonunu düsündürmektedir. Panik bozuklugu ve yaygın anksiyete bozuklugu hastalarında prolaktinin levodopa ile daha fazla baskılanması bu hastalarda dopaminerjik hipofonksiyona baglı olarak gelisen bir dopamin reseptör asırı duyarlılıgına isaret ediyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine hypothalamo-pituitary-adrenal axis, serotonergic and dopaminergic system activities and relations between each other in patients with panic disorder and generalized anxiety disorder, and to investigate whether these systems are related to pathophysiology of panic and generalized anxiety disorders. Subjects and Methods: Serum concentrations of basal cortisol, dehydroepiandrosterone sulfate, prolactin, growth hormone, and serum levels of cortisol and dehydroepiandrosterone sulfate after dexamethasone administration, and serum levels of cortisol, dehydroepiandrosterone sulfate and prolactin after escitalopram administration, and serum levels of prolactin and growth hormone after levodopa administration were measured in control group and patients with panic disorder and generalized anxiety disorder. Results: Levels of basal cortisol and cortisol suppression with dexamethasone were lower in generalized anxiety disorder group than in panic disorder and control groups. In patients with panic disorder and generalized anxiety disorder, dehydroepiandrosterone sulfate was more supressed with dexamethasone in women compared with men. Prolactin levels were not supressed with dopaminergic situmulation in control group while supressed in patients with panic and generalized anxiety disorders. In panic disorder group, cortisol levels with dexamethasone got less suppressed as levels of anxiety increased. Conclusion: In patients with generalized anxiety disorder, decreased levels of cortisol may indicate that hypothalamo-pituitary-adrenal axis hypoactivity with corticotropin-releasing hormone receptor down regulation resulted from corticotropin-releasing hormone hyperactivity, and lesser supression of cortisol levels with dexamethasone supression test suggests glucocorticoid receptor down regulation. Greater supression of prolactin levels with levodopa in panic and generalized anxiety disorders may indicate that dopaminergic hypofunction which results in dopamine receptor downregulation.