Meslek yüksekokulunda iş güvenliği açısından risk değerlendirmesi uygulaması
Risk evaluation practice for occupational safety in vocational school
  1. Tez No: 556488
  2. Yazar: HARUN HACIFAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 Tarihinde Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yasanın en öncelikli yükümlülüklerinden biri ise, risk değerlendirmesi yapılmasının gerektiğidir. Risk değerlendirmesini yapılmadığında çalışanlar yaralanma veya can kaybı riski ile karşı karşıya kalacaktır. Risk değerlendirmesinin yapılmaması hukuki açıdan da; işyerinde işin durdurulması ve işyerinin kapatılması ile yaptırımı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile özellikle Risk Değerlendirme Yönetmeliği ve bağlantılı yayınlar çerçevesinde, risk değerlendirmesine ilişkin ayrıntıların ortaya konulması amaçlanmış ve örnek tablolar yardımıyla risk değerlendirmesinin nasıl yapılması gerektiği belirgin hale getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan bu çalışmada bir Meslek Yüksekokulunda iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işyerindeki meydana gelebilecek potansiyel tehlike ve risklerin belirlenmesi, alınmış olan önlemlerin yeterliliğinin sorgulanması, gerekli kontroller yapılıp önlemlerinin belirlenmesi, benzer okullarda yapılmış risk değerlendirme çalışmalarını karşılaştırmak ve yöntemi geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde bütün bağımsız bölümlerinde 5X5 L tipi matris risk değerlendirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Risk değerlendirmesi yapılırken, birimlerdeki çalışanlarla görüşmeler yapılmış, gözlem yapılmış ve ilgili yönetmelikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Occupational Health and Safety Law No. 6331 was published in the Official Gazette on 30 June 2012 and entered into force. One of the primary obligations of this law is that risk assessment is required. Employees will be at risk of injury or loss of life if no risk assessment is performed. The lack of risk assessment in the legal aspect; he will be confronted with the suspension of the work in the workplace and the closure and sanction of the workplace. In this study, it is aimed to reveal the details of the risk assessment in line with the Occupational Health and Safety Law and especially the Risk Assessment Regulation and related publications, and it has been tried to clarify how the risk assessment should be done with the help of the sample tables. In this study, in order to determine potential hazards and risks in occupational health and safety in a vocational college, to examine the adequacy of the measures taken, to make necessary controls and to determine the measures, to compare the risk assessment studies in similar schools and to develop the method. 5X5 L type matrix risk assessment method was used in all independent sections of Vocational School campus. While conducting the risk assessment, interviews were conducted with the employees in the units, observations were made and relevant regulations were used.