Kutadgu Bilig'de kültür unsurları
Culturel elements in Kutadgu Bilig
- Tez No: 556532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada Yusuf Has Hâcip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserin içerisinde yer alan kültür unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Eserde yer ana ve yan karakterler, kişi adları, hayatın geçiş dönemleri olan doğum evlilik ve ölüm, giyim kuşam unsurları, yeme içme unsurları, dini unsurlar, gök bilimini oluşturan unsurlar, etnik unsur ve dil adları, savaş unsurları, renk kavramı ve renk adları, hayvan adları, bitki adları, hitap şekilleri, cebirsel ifadeler, sayılar, ticaret terimleri, organ adları, hastalıklar ve tedavi yöntemleri, coğrafik terimler, yön ve yer adları, meslek adları, akrabalık, aile ve arkadaşlık tanımlamaları, eğitim ve öğretime dair unsurlar, hakaret niteliği taşıyan kelimeler olarak sınıflandırmalar yapılmış ve tespitler ile ilgili örnek beyitler sunulmuştır. Dönemin kültürel unsurlarının tespiti açısından elde edilen bulgular sonuçlar bölümünde tablo yöntemiyle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cultural elements in the work Kutadgu Bilig written by Yusuf Has Hâcip have been tried to be determined. The main and side characters in the work, the names of people, the transition periods of life, birth, marriage and death, the elements of clothing, elements of eating and drinking, religious elements, elements of the sky, ethnic elements and language names, elements of war, color concept and color names, animal names, plant names, forms of appeal, algebraic expressions, numbers, trade terms, organ names, diseases and treatment methods, geographic terms, direction and location names, profession names, kinship, family and friendship definitions, elements of education and training, insulting words were classified and sample couplets are presented. The findings obtained in terms of determining the cultural elements of the period are given in the results section by the table method.