Turks' prejudice against Kurds and Syrians: The role of contact, identification, and threat
Türklerin Kürtlere ve Suriyelilere karşı önyargısı: Temas, özdeşleşme ve tehdidin rolü
  1. Tez No: 556531
  2. Yazar: MUSTAFA FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL SARIBAY, PROF. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, iç-grupla özdeşleşmenin ılımlayıcı rolüne ve gruplar arası tehdidin aracı rolüne odaklanılarak, kurgulu temasın Türklerin Kürtlere ve Suriyelilere karşı önyargısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kendini Türk olarak tanımlayan 335 lisans öğrencisiyle (154 erkek, 180 kadın; Ortyaş = 20.30, S = 1.38) bir deney yapılmıştır. Kurgulu temas manipülasyonunun ardından katılımcılara onların etnik ve ulusal özdeşleşmelerini, gerçekçi ve sembolik tehditlerini, açık ve örtük önyargılarını değerlendiren ölçekler uygulanmıştır. Bulgular kurgulu temasın önyargıyı azaltıcı etkisi olmadığını göstermiştir. Dolayısıyla, ne iç-grupla özdeşleşmenin ılımlayıcı rolüne ne de gruplar arası tehdidin aracı rolüne rastlanmıştır. Ancak, özdeşleşme ve tehdit önyargıyı anlamlı bir şekilde yordamıştır. Etnik özdeşleşme Kürtlere ve Suriyelilere karşı önyargı ile olumlu ilişkide iken, ulusal özdeşleşmenin sadece Kürtlere karşı önyargı ile olumsuz ilişkide olduğu görülmüştür. Gerçekçi ve sembolik tehdidin ise her iki gruba karşı önyargı ile olumlu ilişkide olduğu bulunmuştur. Bulgular sosyal kimlik kuramı, ortak iç-grup kimliği modeli ve gruplar arası tehdit kuramı çerçevesinde tartışılmıştır. Kurgulu temasa kuramsal bir düzenleme getirilmesi gerekliliği de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of imagined contact on Turks' prejudice against Kurds and Syrians, with a focus on the moderating role of in-group identification and the mediating role of intergroup threat in the imagined contact-prejudice relationship. An experiment was conducted among 335 Turkish undergraduate students (154 males, 180 females; Mage = 20.30, SD = 1.38). Participants were presented with measures assessing their ethnic and national identification, realistic and symbolic threat, and explicit and implicit prejudice after the imagined contact manipulation. The results showed that imagined contact did not have a prejudice-reducing effect. Accordingly, there was neither a moderating role of in-group identification nor a mediating role of intergroup threat. However, identification and threat significantly predicted prejudice. Ethnic identification was positively related to prejudice against Kurds and Syrians, while national identification was negatively related to prejudice against only Kurds. Realistic and symbolic threat were positively associated with prejudice against both groups. The results were discussed in relation to social identity theory, common in-group identity model, and intergroup threat theory. Theoretical refinement to the imagined contact hypothesis was also discussed.