Kutadgu Bilig'de folklor
Folklore in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 594789
  2. Yazar: FİRUZE GÜNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SURUR ÇELEPİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan“Kutadgu Bilig'de Folklor”adlı bu çalışmada, Yusuf Has Hȃcib tarafından XI. yy'da yazılan“Kutadgu Bilig”adlı eserde yer alan folklor unsurları tespit edilmiştir. Kutadgu Bilig, Türklerin Karahanlılar döneminde yazılan ilk İslami eseridir. Bir geçiş dönemi eseri olan Kutadgu Bilig, dönemine ışık tutması sebebiyle tarihȋ açıdan önemli bir yere sahiptir. Eser; kültür, yönetim ve toplumsal tarih açısından yüzyıllardır önemini kaybetmeyen, Türk kültürel gelişimine büyük katkı sağlayan bir yapıttır. İslam kültür dairesine girmiş Türk topluluklarında ve devletlerinde kadim Türk kültürünün ne şekilde devam ettiği konusunda bilgiler verir. Kutadgu Bilig, sunduğu zengin kültürel malzeme ile folklor çalışmaları için önemli bir kaynaktır. Türk halk kültürünün derinliğini, zenginliğini yansıtması ve devamlılığını sağlaması açısından eserde yer alan folklor unsurlarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çalışmamız Kutadgu Bilig'deki folklor unsurlarının belirlenmesi üzerine şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named as“Folklore in Kutadgu Bilig”which was prepared as a master thesis, folklore elements in“Kutadgu Bilig”written by Yusuf Has Hacib in 11th century were identified. Kutadgu Bilig is the first Islamic book written by the Turks during the Karakhanids. Kutadgu Bilig, which is a book of transition period, has an important place in historical terms because it sheds light on its period. The book is a work that has not lost its importance in terms of culture, politics and social history for centuries and has contributed greatly to Turkish cultural development. It gives information about how the ancient Turkish culture continues in the Turkish communities and states which have place in the Islamic cultural field. Kutadgu Bilig is an important resource for folklore studies with its cultural material. In order to reflect the depth, richness and continuity of Turkish folk culture, determining the elements of folklore in the book is of great importance. In line with these ideas, our work is based on the determination of folklore elements in Kutadgu Bilig.