Everyday interactions between local and refugee women in a Turkish town: Identity construction and negotiation
Türkiye'nin bir şehrinde yerel ve mülteci kadınlar arasındaki günlük etkileşim: Kimliklerin müzakeresi ve inşası
  1. Tez No: 556544
  2. Yazar: HASRET SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu doktora projesi Türkiye'nin orta ölçekli bir şehrinde yaşayan mülteci ve yerel kadınlar arasındaki günlük etkileşimin dinamiklerini inceler. Bu dilbilimsel etnografik çalışma, bir yıl boyunca yerli ve Iraklı Türkmen mülteci kadınların ev içindeki buluşmalarına odaklanarak katılımcı kadınların diyaloglar aracılığıyla duruşlarını ve kimlik konumlanmalarını nasıl müzakere edip inşaa ettiklerini araştırır. Düzenli saha gözlemleri, sosyal etkinlikler, röportajlar ve ev ziyaretlerindeki toplam 70 saatlik spontane etkileşimin ses kayıtları ile desteklenir. Bulgular bu etkileşimlerdeki söylemlerin nasıl kuralcı ve duruş-doygun olduğu ve baskın milliyetçi, dindar ve ataerkil söylemlerin ne kadar yaygın olduğunu ortaya çıkarır. Bu çalışmanın bulguları, aynı zamanda, Iraklı Türkmen kadınların ortak kimlikleri üzerinden sermaye sağlama çabalarının“sıkı olmasına karşın daimi olmayan ve kısa ömürlü gruplaşma anlarının”(Blommaert, 2017, s. 35) ortaya çıkmasına sebep olduğunu ve, uzun vadede, mülteci kimliklerinin kendileri için iddia ettikleri kimlikleri gölgede bıraktığını gösterir.
Özet (Çeviri)
This doctoral project investigates the dynamics of everyday interaction between refugee and local women residing in a mid-size Turkish city. Focusing on social gatherings of local and Iraqi Turkmen refugee women in domestic spaces for one year, the linguistic ethnographic study undertaken in this project explores the dialogical processes through which these women construct and negotiate their stances and identity positions. Regular field observations were supplemented by a total of 70-hour of audio-recordings of spontaneous interactions in Turkish in informal social gatherings, interviews, and home visits. Findings reveal how these interactions were observed to be normative and stance-saturated, and the hegemonic nationalist, religious and patriarchal discourses were all-pervasive. They also show that while the Iraqi Turkmen women's efforts to capitalise on the shared identities resulted in the emergence of“brief moments of tight but temporary and ephemeral groupness”(Blommaert, 2017, p. 35), in the long run, their refugee identity overshadowed other identities which they claimed for themselves.