İstanbul, Esenler'de Suriyeliler ve yerlilerin karşılaşmaları üzerine etnografik bir inceleme: Kent, gündelik hayat ve enformel oluşlar
An ethnographic investigation of encounters of Syrians and locals in Esenler, Istanbul: Urban, everyday life, and informalization
- Tez No: 841930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ, PROF. DR. ALİ ERGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez, Suriyeli mülteciler ve yerlilerin etkileşimleri, ilişkilenmeleri, mekanları ve enformel ekonomileri etrafında bir toplumsallaşma biçiminin nasıl üretildiğini gösteren bir çerçeve üretmeye çalışmaktadır. Bu araştırma problemi etrafında, bu çalışma, Suriyeliler ile yerlilerin gündelik hayattaki, kent mekanlarındaki ve enformel hazır giyim sektöründeki karşılaşmalarına İstanbul'un Esenler ilçesi ve Esenler'deki mervidenaltı konfeksiyon atölyeleri özelinde odaklanmaktadır. Bu çalışmada ortaya çıkan yanıtlar, İstanbul'un Esenler ilçesindeki bir merdivenaltı konfeksiyon atölyesinde yapılan katılımlı gözlem ile 30 Suriyeli, 30 yerli ile olmak üzere toplam 60 kişi ile yapılan derinlemesine görüşme dahil olmak üzere toplanan ampirik materyale dayanmaktadır. Bunun yanı sıra İsveç'in Stockholm şehrine bağlı Rinkeby ve Norrköping şehrine bağlı Hageby ilçelerinde olmak üzere 10 Suriyeli ve 12 Türk olmak üzere toplam 22 göçmen ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bu çalışma, Suriyeliler ile yerlilerin toplumsallaşma süreçlerinin pazarlık, çatışma, mübadele ve dayanışma biçimlerini alan bir mücadele olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to produce a framework showing how is a socialization system generated around interactions, relations, spaces, and informal economies of Syrian refugees and local citizens. Around this main question, this study focuses on the various forms of relations between Syrian refugees and locals in everyday life, urban spaces, and the informal garment sector via the merdivenaltı garment ateliers in the Esenler district of Istanbul. The answers that are presented in this thesis are based on empirical material, collected in the Esenler district of İstanbul, including a participant observation in a merdivenaltı garment atelier, as well as a total of 60 in-depth interviews with Syrian refugees and local citizens. Besides this empirical material, it is conducted in-depth interviews with 10 Syrian and 12 Turkish immigrants in Sweden, Stockholm/Rinkeby, and Norrköping/Hageby. This study shows that the socialization process of Syrian refugees and local citizens is a struggle that takes forms of bargain, conflict, exchange, and solidarity.