Tiroid nodüllerinin b mode, renkli doppler ve sonoelastografik özelliklerinin değerlendirilmesinde gözlemciler arasındaki tutarlılık
Interobserver reliability in ultrasonography, color doppler and sonoelastographyic features of thyroid nodules
- Tez No: 556599
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KABAALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ. Tiroid nodülleri için en önemli karar olan benign ya da malign ayrımının ilk ve en önemli basamağı tiroid ultrasonografisidir. Biz bu çalışmamızda, toplumda oldukça yaygın olarak görülen tiroid nodüllerinde sık olarak kullanılan ultrasonografi, renkli Doppler ve doku kompresyon elastografisi tekniği ile elde edilen görüntüleme bulgularını yorumlayan gözlemcilerin değerlendirmeleri arasındaki tutarlılığı inceledik. Bununla beraber hangi sonografik özelliklerin gözlemciler arasında farklı olarak tanımlandığı ve dolayısıyla hangi nodül tanımlayıcılarının daha zor ortaya konduğunu ya da fark edildiğini de saptamayı amaçladık. YÖNTEM. Yaşları 18 ila 72 arasında değiĢen toplam 91 hastaya ait (K:E=72:19) toplam 157 nodül çalışmaya dahil edildi. Nodüllere ait olarak elde edilen ultrasonografik görüntü ve videolar, birbirinden bağımsız olarak, patoloji-sitoloji sonuçlarından habersiz iki ayrı gözlemciye bilgisayar ortamında sunuldu. Ġki ayrı radyolog gözlemci, farklı ortamlarda, birbirlerinden habersiz olarak, nodüllerin özelliklerini izledikleri görüntülere dayanarak belirlenmiĢ kriterlere göre tanımladılar. Daha sonra her bir alt kategori için gözlemciler arası uyum değerlendirildi. BULGULAR. Gri skala incelemesinde farklı alt başlıklarda gözlemciler arası düşük ila çok yüksek arasında değişen farklı uyum dereceleri elde edildi (k=0,359 ila k=0,821 arasında). Renkli Doppler incelemede uyum derecesi orta idi (k=0,493 ve k=0,553). Elastografik incelemede ise uyum yüksek olarak bulundu (k=0,617 ve k=0,638) SONUÇ. Malignite potansiyelini belirlemede çok önemli özelliklerden olan elastografik patern, nodülün şekli, ekojen odak varlığı ve boyunda patolojik lenf nodu varlığı gibi kriterler çalışmamızda da elde edildiği üzere gözlemciler arası yüksek uyuma sahiptir ve nodüllerin değerlendirilmesinde belki de ilk veya öncelikli olarak kullanılması gereken kriterlerdendir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Thyroid ultrasonography is the first and most important step for distinction of nodules as benign or malignant which is the most important decision for thyroid nodules. In this study, two radiologists reviewed the images obtained by ultrasonography, color Doppler and tissue compression elastography techniques which are frequently used in nodular thyroid disease, and evaluated for the interobserver reliability. Nonetheless, we aimed to determine sonographic features which are defined differently between observers, and therefore nodule identifiers which are more difficult to detect or recognize. METHODS. A total of 157 nodules in 91 patients (K:E=72:19) with ages ranging from 18 to 72 years old were included in the study. Ultrasonographic images and video clips of nodules were obtained and presented to the two observers who were unaware of the pathology-cytology results of the nodules. Two observers defined the characteristics of the nodules based on previously determined criteria. Then interobserver correlation coefficients were calculated for each subcategory. RESULTS. In gray scale ultrasonographic examination, varying degrees from low to high interobserver correlation coefficients were obtained for different subcathegories (between k=0,359 to k=0,821). In color Doppler examination, we obtained medium correlation coefficients (k=0,493 and k=0,553). On the other hand, there was a high correlation coefficient in tissue compression elastography (k= 0,617 and k=0.638). CONCLUSION. The features which are important criterias in determining the potential of malignancy such as the elastographic pattern, the shape of the nodule, the echogenic focus, and the presence of pathological lymph nodes have high interobserver correlation in our study. Therefore, these criterias may be used primarily for evaluation of thyroid nodules.