Fototerapi alan bebeklerde anne sütü kokusunun bebeklerin bilirubin düzeyine, fototerapide kalma süresine ve konforlarına etkisi
Influence of breast milk smell on newborns bilirubin level, duration of time phototherapy and comfort in newborns receiving phototherapy
  1. Tez No: 556627
  2. Yazar: ELİF NİLAY KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde fizyolojik sarılık tanısı ile yatan term bebeklerde uygulanan anne sütü kokusunun bebeklerin bilirubin düzeyine, fototerapiden ayrılma süresine ve konforlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Deneysel randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Bilecik Bozüyük Devlet Hastanesi YYBÜ'de yatan ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 72 term yenidoğan oluşturmuştur. Çalışmamızda iki grup bulunmaktadır. Bunlar; anne sütü kokusu uygulanan grup ve kontrol grubudur. Bebekler gruplara randomizasyon yöntemi ile atanmıştır. Gruplara örneklem atamasında tabakalama ve bloklama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklem seçim kriterlerine uyan bebekler postnatal yaşlarına göre tabakalandırılarak ardından kura yöntemi ile her bir gruba eşit sayıda (bloklama) bebek atanmıştır. Ancak kontrol grubunda 2 bebek çalışma devam ederken ebeveyninin isteği üzerine araştırmadan çıkartılmıştır. Bu nedenle çalışma anne sütü kokusu uygulanan grupta 37, kontrol grubunda 35 olmak üzere toplam 72 bebek ile tamamlanmıştır. Çalışmamızda veri toplamak amacıyla“Kişisel Veri Toplama Formu”,“Fototerapi Süresi Takip Çizelgesi”ve“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 (IBM corp. Relased 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, version 21.0 Armonk, NY: IBM corp.) paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was done for the purpose of determining the impact of breast milk smell administered to term infants hospitalized in neonatal intensive care units (NICU) due to physiological jaundice on their bilirubin levels, length of remaining in phototherapy and comfort. Material and Method: It is an experimental, randomisation, controlled research. Target population of the research consisted of a total of 72 term infants who were hospitalized in the NICU of Bilecik Bozuyuk Public Hospital and met the sample selection criteria. Our research includes two groups. They are; breast milk smell group and control group. The infants were assigned to the groups via randomization method. Sample assignment to the groups was performed using stratification and blocking methods. The infants meeting the research sample selection criteria were stratified according to their postnatal age and then assigned to each group equally (blocking) by lot. However, two infants in the control group were excluded from the research at the request of their parents as the research continued. Thus, the research was completed with a total of 72 infants; 37 in the breast milk smell group and 35 in the control group. In the research, the data were collected using“Personal Data Collection Form”,“Phototherapy Follow-up Chart”and“Neonatal Comfort Behavior Scale”. The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 (IBM corp. Relased 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, version 21.0 Armonk, NY: IBM corp.) package software.