Trabekülektomi ameliyatı sonuçlarımız ve başarı üzerine etkili faktörler
Results of our trabeculectomies and factors affecting the success
  1. Tez No: 556628
  2. Yazar: CAN ÖZTÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
AMAÇ:Trabekülektomi başarısının ve başarı üzerine etkili faktörlerin değerlendirilmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Glokom Birimi tarafından Nisan 1993 ve Eylül 2003 tarihleri arasında trabekülektomi uygulanmış 198 hastanın 253 gözü retrospektif olarak incelendi. Göz içi basıncının ilaçla veya ilaçsız 18 mmHg ve altında olması başarı olarak kabul edildi. Başarının değerlendirilmesi için Kaplan-Meier Sağkalım Analizi, glokom hasarının progresyonunun değerlendirilmesi için tekrarlanan ölçümler için ANOVA testi, başarı üzerine etkili olabileceği düşünülen faktörler için tekli bağıntı analizi (Pearson Korelasyon Testi) ve çoklu bağıntı analizi (Çoklu Regresyon Testi) uygulandı. İstatistiksel olarak“p”değerinin 0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the success of trabeculectomy and the factors affecting it evaluation. MATERIALS AND METHODS: 253 eyes of 198 patients who underwent trabeculectomy between April 1993 and September 2003 were evaluated retrospectively by the Glaucoma Unit of Beyoğlu Eye Training and Research Hospital. Successful intraocular pressure of 18 mmHg with or without medication was accepted. Kaplan-Meier Survival Analysis, ANOVA test for repeated measures to evaluate the progression of glaucoma damage, single correlation analysis (Pearson Correlation Test) and multiple correlation analysis (Multiple Regression Test) were used to evaluate success. Statistically, a p value of 0.05).