Dağ bisikleti sporcularına uygulanan tabata antrenman modelinin performans üzerine etkisi
The effects of applied to mountain bike athletes tabata training model on performance
  1. Tez No: 556637
  2. Yazar: İREM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OCAK, DOÇ. DR. HASAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, üst düzey antrenmanlı dağ bisikleti sporcularına uygulanan 6 haftalık Tabata antrenman modelinin performansları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 15,45±1,15 yıl olan 19 dağ bisikleti sporcusu katılmıştır. Katılımcılar rasgele kura seçimi yapılarak iki gruba ayrılmıştır. Geleneksel antrenman grubu (GAG) 9 kişiden oluşmuş ve 6 hafta boyunca geleneksel antrenman programını uygulamışlardır. Tabata antrenman grubu (TAG) ise 10 kişiden oluşmakta ve GAG'dan farklı olarak, geleneksel antrenman programının üç gününde Tabata interval antrenmanı uygulamışlardır. Kontrol grubu haftanın 7 günü geleneksel antrenman programını uygulamışlardır. Tabata antrenman grubu ise Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri kontrol grubunun uygulamış olduğu geleneksel antrenman programını uygulamışlardır. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri antrenman programını uygulamışlardır. Katılımcılara ilk ve son test olarak wattbike bisiklet ergometresinde maksimal rampa test ve 30 saniye anaerobik güç testi, 40 km zamana karşı bisiklet testi, bacak kuvveti testi ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. İlk ve son test sonuçlarına göre, Tabata Antrenman Modeli uygulayan sporcuların zirve güç, aerobik güç, ortalama güç, bacak kuvveti ve 40 km zamana karşı test değerleri Geleneksel Antrenman Grubuna oranla daha fazla gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of the 6-week Tabata training model on the performance of high trained mountain bike athletes. Twenty mountain bike athletes with a mean age of 15.45 ± 1.15 years participated in the study. Participants were randomly divided into two groups. The traditional training group (GAG) consisted of 9 people and they had applied the traditional training program for 6 weeks. The Tabata training group (TAG) consists of 10 people and, unlike GAG, performed Tabata interval training on three days of the traditional training program. The control group performed the traditional training program 7 days a week. Tabata training group, on Tuesday, Thursday, Saturday and Sunday, applied the traditional training program used by the control group. They practiced the training program on Monday, Wednesday and Friday. The participants were subjected to maximal ramp test and 30 seconds anaerobic power test, 40 km time trial cycling test, leg strength test and anthropometric measurements on wattbike bicycle ergometer as the first and last test. According to the first and last test results, the peak power, aerobic power, average power, leg strength and 40 km time test values of the Tabata Training Model athletes developed more than the Traditional Training Group.