Sıçan aortu düz kası kasılma gevşeme cevapları üzerine ammonium pyrrolidine dithiocarbamate'ın etki mekanizmasının araştırılması
The investigation of the action mechanism of ammonium pyrrolidine dithiocarbamate on rat aorta smooth muscle contraction-relaxation responses
- Tez No: 556636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amonyum Pirolidin Dityokarbamat (APDTC) NF-κB' nin inhibitörüdür. Bunun yanında antitümöral, antioksidan, antikanserojenik, antiviral özelliklere sahip olup düz kas hücrelerinde apoptozu inhibe edici etkisi saptanmıştır. Deneylerimizde, amonyum pirolidin dityokarbamat' ın etki mekanizmasının sıçan aort düz kasında araştırılması amaçlanmıştır. Bazı adrenerjik ve kolinerjik reseptörler, L-tipi kalsiyum kanalları ve potasyum kanalları 7 farklı grupta bloke edilerek, APDTC'nin etki mekanizmasında hangi kanal ve reseptörleri kullanıp kullanmadığı, ne derece etkili oldukları belirlenecektir. KCl ile canlılığı kontrol edilmiş, L-NAME ile NO sentezi engellenmiş, fenilefrin ile ön kasılma meydana getirilmiş aort preparatlarında APDTC, atropin, fentolamin, propranolol, nifedipin, tetraetilamonyum (TEA) ve mix (atropin+fentolamin+propranolol) uygulanması sonrası kasılma gevşeme cevapları incelenmiştir. Elde edilen veriler Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testlerinde değerlendirildi. APDTC aort düz kasında gevşeme yanıtı oluşturmuştur. Kolinerjik reseptör blokeri Atropin, α-adrenerjik reseptör blokeri Fentolamin, β-adrenerjik reseptör blokeri Propranolol, L-tipi kalsiyum kanal blokeri nifedipin ve potasyum kanal blokeri TEA APDTC'nin oluşturduğu gevşeme cevabını değiştirmemiştir.Atropin + fentolamin + propranolol'den oluşan mix grubunda APDTC anlamlı kasılma cevabı oluşturmuştur. APDTC'nin bu sistemlerde farklı mekanizmalar üzerinden etkili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ammonium Pyrrolidine Dityocarbamate (APDTC) is an inhibitor of NF-κB. Besides of these functions, its antitumoral, antioxidant, anticarcinogenic and antiviral properties and also apoptosis inhibiting effect in smooth muscle cells were determined. Our experiments aimed to investigate the mechanism of action of ammonium pyrrolidine dithiocarbamate on rat aortic smooth muscle. Some adrenergic and cholinergic receptors, L-type calcium channels and potassium channels were blocked in 7 different groups, and therefore the action mechanism of APDTC whether is used or not on which channels and receptors and the extent to which they are effective were aimed to be determined. The contraction relaxation responses ffter the administration of APDTC, atropine, phentolamine, propranolol, nifedipine, tetraethylammonium (TEA) and mix (atropine+phentolamine+propranolol) on living state controlled with KCl and blocked NO synthesis with L-NAME in the pre-contraction-induced aortic preparations with phenylephrine were investigated. The obtained data were evaluated by Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests. APDTC created the relaxation response in the aortic smooth muscle. Cholinergic receptor blocker Atropine, α-adrenergic receptor blocker Fentolamine, β-adrenergic receptor blocker Propranolol, L-type calcium channel blocker nifedipine and potassium channel blocker TEA did not alter the relaxation response of APDTC. In the mix group consisting of atropine+phentolamine+propranolol, APDTC created a significant contraction response. It has been determined that APDTC can be effective on these systems via different mechanisms.