Investigation of CO and CO2 emissions from a domestic gas burner
Ev tipi setüstü ocak brulörlerinde CO ve CO2 salınımının incelenmesi
- Tez No: 556651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, setüstü ocaklarda kullanılan ev tipi bir gaz brulörünün performansı incelenecektir. İndüksiyon ve radyant setüstü ocaklar ile kıyaslandığında, gazlı setüstü ocaklar daha az verimlidir ve iç hava kirliliğine sebep olur. Hava kirliliği dünya çapında gündemde olan bir konu ve fosil yakıtlar bunun en önemli sebeplerinden biri. Doğal gaz dünyada geniş çapta kullanılıyor ve yaygın kullanımla birlikte elektriğe göre bazı ülkelerde daha ucuz olması, gazlı ocakları da hâlâ tercih sebebi yapıyor. Hava kirliliğinin dünya çapında gündem konusu olmasına rağmen, iç hava kalitesi ile ilgili düzenlemelerin eksikliği, atık çevre kirletici maddelerin insan sağlığına zarar verme riskini beraberinde getiriyor. Bu sebeple, gazlı ocakların verimliliğinde veya atık çevre kirletici madde salınım oranında küçük bir iyileştirme bile yapılsa, küresel doğal gaz kullanımına veya küresel hava kirliliğine olumlu yönde büyük bir etkisi olacaktır. Bu çalışmanın amacı, değişik tencere yükleme yüksekliklerinin, ev tipi bir gaz brulöründeki etkilerini görmektir. İncelemeleri yapmak için, Avrupa Normu'na uygun şekilde, sayısal çalışmalarla desteklenecek olan, deneysel çalışmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of a domestic gas burner from a gas cooktop will be evaluated. Compared to the induction and radiant cooktops, gas cooktops are less efficient, and they cause indoor air pollution. Air pollution is a global hot topic and fossil fuels are one of the biggest sources of it. Natural gas is widely used throughout the world and with this wide usage, gas cooktops are still preferred since it is also cheaper than electricity in some countries. Even though air pollution is a hot topic, the lack of indoor air quality regulations makes pollutant emissions from gas sources dangerous to human health. Even if a small improvement in efficiency or pollutant emission rate is performed, it will lead to a large impact on the global natural gas consumption or global air pollution. The aim of this study is to see effects of changing loading height on domestic gas burners. To make observations, experimental studies, which will be supported by numerical studies, will be performed according to requirements of European Norm.