Türkçe ses yorgunluğu ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirliği
Reliability and validity of the Turkish version of the vocal fatigue index
  1. Tez No: 556652
  2. Yazar: SEHER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Vocal Fatigue Index (VFI) ölçeğinin Türkçe 'Ses Yorgunluğu Ölçeği' (SYÖ) uyarlamasının güvenilirlik ve geçerlilik testlerini yapmak amaçlanmıştır. İlk aşamada orijinal VFI ölçeğinin iki çevirmen tarafından İngilizce'den Türkçe'ye çevirisi yapılmıştır. Çevrilmiş ölçekler alanda deneyimli iki kişi tarafından birleştirilerek ortak çeviri ölçek oluşturulmuştur. Oluşturulan ortak çeviri başka farklı bir çevirmen tarafından İngilizce'ye geri çevrilmiştir ve nihai ölçek oluşturulmuştur. Bu çalışma 285 ses problemi olan, 250 ses problemi olmayan toplam 535 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara SYÖ ile beraber Sesle İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği' (SİYKÖ) test-tekrar test olarak uygulanmıştır. Güvenilirlik değerlendirmesi için iç tutarlık katsayısı (Cronbach alfa) ve test-tekrar test güvenilirlik katsayıları değerlendirilmiştir. Pearson'un korelasyon katsayı testi ile SİYKÖ ile arasındaki korelasyonun gücü ile değerlendirilmiştir. SYÖ'nin Cronbach alfa katsayısı yorgunluk ve kaçınma boyutunda 0.920, fiziksel rahatsızlık alt boyutunda 0,879 ve dinlenme ile iyileşme boyutunda 0,882 olarak tespit edilmiştir. Test-tekrar test güvenilirlik testinde SYÖ'nin yorgunluk ve kaçınma boyutu için 0.877, fiziksel rahatsızlık alt boyutu için 0,913 ve dinlenme ile iyileşme boyutu için 0,820 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the reliability and validity of the Turkish version (SYO) of the Vocal Fatigue Index measure. The first step was performed with two independent translators for the translation of the original VFI measure from English to Turkish. The translated scales were combined by two experienced specialists in the field and a common translation scale was created. The created scale was converted back to English by another translator and the final scale was obtained. The study was conducted with 535 patients including 285 voice complaints, and 250 with no complaints. Voice-Related Quality of Life (V-RQOL) scale was administered to the participants with Turkish version of VFI in 5-15 days as a test-retest. Cronbach alpha internal consistency coefficient and test-retest reliability coefficients were calculated for reliability evaluation. The structural validity of VFI was calculated by Pearson's correlation coefficient test and the strength of the correlation with V-RQOL was evaluated. The Cronbach's alpha coefficient of VFI was found to be 0.920 for fatigue and avoidance, 0.879 for physical discomfort, and 0.882 for improvement with rest. The test-retest reliability revealed 0.877 for the fatigue and avoidance, 0.913 for the physical discomfort, and 0.820 for the improvement with rest.