Foto-fenton prosesi ile antibiyotik içeren atıksuların arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the treatment of wastewaters containing antibiotic by photo-fenton process
- Tez No: 556657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Antibiyotik türü ilaçlar, insan ve hayvanlar tarafından yaygın olarak kullanılan ilaçlardandır. Bu antibiyotiklerin büyük kısmı, dışkı ve idrar yoluyla hiç bir değişime uğramadan kanalizasyonlara verilmektedir. Atıksuların arıtımı sırasında antibiyotik içeren atıksular klasik arıtma tesislerinde ya çok az ya da hiç giderilememektedir. Antibiyotik kalıntılarının çevreye ve ekosisteme verdiği zararları engellemek için farklı arıtma yöntemleri denenmektedir. Denen çalışmalarda ileri oksidasyon tekniklerinin avantajları büyük önem taşımakdadır. Bu çalışmada sefdinir(beta laktam türü antibiyotik) antibiyotiğinin fenton ve foto fenton yöntemleri ile optimum Fe2+/H2O2miktarları ve KOİ giderim oranları bulunmuştur. Fenton prosesinde KOİ giderim verimi %80,03olurken, foto fenton prosesindebu oran % 97,38olmuştur. Bu çalışma foto fenton yönteminin antibiyotik içeren atıksuların giderimin de önemli bir teknik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic drugs are widely used by humans and animals. Most of these antibiotics are given to the sewers without any change in the feces and urine. During the treatment of wastewater, the wastewater containing antibiotics cannot be removed either in conventional treatment plants or not at all. Different treatment methods are tried to prevent the damages caused by the antibiotic residues to the environment and ecosystem. The advantages of advanced oxidation techniques are of great importance. In this study, the amount of Fe2 + / H2O2 and COD removal rates of cefdinir (beta lactam type antibiotic) antibiotic were determined by fenton and foto fenton methods. The COD removal efficiency in the Fenton process was %80,03, while the rate of photo-fenton process was %97,38.This study showed that photo-phenton method is an important technique for the removal of antibiotic-containing wastewater.