Foto elektro-fenton prosesi ile tekstil atıksularının arıtılması
Treatment of textile waswater using photo electro-fenton process
- Tez No: 766075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tekstil sektöründe oldukça fazla olan su tüketiminin azaltılması hem kaynakların kullanımı açısından hem de sürdürülebilirlik açısından önem arz etmektedir. İleri oksidasyon prosesleri (İOP) de pek çok endüstriyel atık suyunun arıtımında çok kullanıldığı gibi tekstil endüstrisi atık suyunun arıtımında da etkili bir şekilde uygulandığı görülmektedir. Tekstil endüstrisi sektöründe yüksek konsantrasyon değerlerinde atıksularda inorganik ve organik kimyasal maddeler ile oldukça yüksek oranlarda renk ve kimyasal oksijen ihtiyacına (KOİ) sahiptirler. Bu çalışmada aktif olarak faaliyet gösteren tekstil atıksu (fabrikada direkt çıkış) için Foto elektro-Fenton (FEF) süreklilik performansı incelenmiş, sabit uv-C ışığı altında; farklı pH, farklı akım (I), farklı Fe2+ dozlarında ve farklı elektroliz zamanı (t) gibi FEF süreç parametreleri farklı elektrot kombinasyonlarında renk ve kimyasal oksijen ihtiyacı giderim veriminin etkinliği araştırılmıştır. Anot materyali olarak grafit plaka, çelik ve titanyum, katot materyali olarak grafit plaka kullanılmıştır. Öncelikle, sabit parametrelerde 3 farklı elektrot çifti için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. 60 dakika elektroliz süresinde 0.35 A'da 2 mM Fe2+ grafit plaka grafit plaka elektrot çifti için renk giderim verimi %83 iken, KOİ %71'dir. Bir sonraki aşama da grafit plaka elektrot çifti için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Yapılan optimizasyon çalışmaları neticesinde 60 dakikada uygun; pH 3, 2 mM Fe2+, 0.55 A'da renk giderimi %81 iken KOİ giderim verimi %75'tür.
Özet (Çeviri)
Reducing water consumption, which is quite high in the textile sector, is important both in terms of the use of resources and in terms of sustainability. It is seen that advanced oxidation processes (IOP) are also used effectively in the treatment of textile industry wastewater, as well as in the treatment of many industrial wastewater. In the textile industry sector, wastewater at high concentrations has inorganic and organic chemicals and a very high color and chemical oxygen demand (COD). In this study, photo-electro-Fenton (FEF) continuity performance was investigated for real textile wastewater (direct exit from the factory), under constant UV-C light; The effectiveness of color and chemical oxygen demand removal efficiency was investigated in different electrode combinations with different pH, different current (I), different Fe2+ doses and different FEF process parameters such as different electrolysis time (t). Graphite plate, steel and titanium were used as anode material and graphite plate was used as cathode material. First of all, optimization studies were carried out for 3 different electrode pairs with fixed parameters. While the color removal efficiency is 83% for the 2 mM Fe2+ graphite plate graphite plate electrode pair at 0.35 A at 60 minutes electrolysis time, the COD is 71%. In the next step, optimization studies were carried out for the graphite plate electrode pair. As a result of the optimization studies, suitable in 60 minutes; At pH 3.2 mM Fe2+, 0.55 A, color removal is 81%, while COD removal efficiency is 75%.