Asi havzasında hidrometeorolojik faktörler ve akım arasındaki ilişkinin modellenmesi
Modeling of hydrometeorological factors with discharge in Asi basin
- Tez No: 556675
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dünya üzerinde birçok hava olayları, iklimsel değişiklikler, su kullanımının planlanması, insanların konaklaması vb. bütün olaylar doğrudan veya dolaylı olarak hidrolojik döngüden etkilenirler. Bu çalışma iki kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda DataFit modeli yardımı ile regresyon analizi yapılarak Asi havzası üzerinde hidrometeorolojik parametrelerin akım ile ilişkisi incelenmiştir. İkinci kısımda ise yine aynı parametrelerin trend analizleri parametrik olmayan Mann Kendall Testi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada Asi havzası için hidrolojik döngü parametrelerinin birbirleriyle oluşturulan kombinasyonları DataFit modeli aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizde Asi havzasına ait istasyonların 1962 – 2011 yılları arası gerekli verileri alınmıştır. Analiz sonucunda R² (regresyon uyum indeksi katsayısı) en yüksek, OKH ve KOKH (hata oranları) incelendiğinde yağış, buharlaşma ve akım modeli önerilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında Asi Havzasını etkileyen 6 parametre için %85 ve %95 güven aralıklarında eğilimleri incelenmiştir. Bu incelemede parametrik olmayan Mann Kendall Testi kullanılmıştır. Test sonucunda %85 güven aralığı için, yağış parametresinde herhangi bir eğilim bulunmazken, diğer tüm parametreler için azalan eğilim tespit edilmiştir. % 95 güven aralığında ise Akım, Nem ve Rüzgar parametrelerinde azalan eğilim, Buharlaşma, Sıcaklık ve Yağış parametrelerinde herhangi bir eğilim tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Many weather events on the world, climatic changes, planning of water utilization, accommodation of people, etc. are affected directly or indirectly by hydrological cycle. This study consists of two parts. In the first part, regression analysis was performed with the help of DataFit model and the relationship of hydro-meteorological parameters was investigated with flow on Asi basin. In the second part, trend analysis of the same parameters were analyzed with non-parametric Mann Kendall Test. In this study, combinations of hydrological cycle parameters were analyzed for the basin by using DataFit program. In the analysis, required data were obtained between 1962 - 2011 from the gauge stations of Asi basin. As a result of the analysis, when R² (goodness-of-fit measure), MSE and RMSE (error rates) are examined, the model which is max value of R² is suggested input parameters: rainfall and evapotranspiration, output parameters: flow. In the second part of the study, the trends were examined in 85% and 95% confidence level for 6 parameters effecting the Asi Basin. The non-parametric Mann Kendall Test was used in this part. As a result of the test, for the 85% confidence interval, there was no trend in the rainfall parameter, but a decreasing trend was found for all other parameters. According to 95% confidence interval, there is no trend in the parameters of evapotranspiration, temperature and precipitation, but there is decreasing trend in the parameters of flow, humidity and wind.