Amasya kaplıcalarının doğal radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi
Determination of natural radioactivity levels of Amasya thermal springs
- Tez No: 556674
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğal radyoaktivite, Ra-226, Th-232 ve K-40 gibi yer kabuğundaki doğal radyonüklitlerden kaynaklanır. Bu elementlerin radyoaktivite değerlerinin belirlenmesi insan sağlığı için çok önemlidir. Bu çalışmada Amasya bölgesindeki Terziköy ve Gözlek kaplıcaların çevresinden alınan toprak numunelerinin doğal radyoaktivite seviyeleri ölçülmüştür. Ölçümler Amasya Üniversitesi Radyoaktif Araştırma Laboratuvarında NaI(Tl) dedektörlü Gama Spektrometre Sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Doğal radyonüklitlerle ilişkili spesifik aktivite konsantrasyonu, havada absorblanmış doz oranı, yıllık etkin doz, radyum eşdeğer aktivitesi, dış tehlike indeksi ve gama aktivite indeksi hesaplanmıştır. Maksimum aktivite değerleri; Terziköy için sırasıyla Ra-226, Th-232 ve K-40 için 23,93 Bq/kg; 9,56 Bq/kg; 341,89 Bq/kg ve Gözlek için sırasıyla Ra-226, Th-232 ve K-40 için 18,85 Bq/kg; 13,34 Bq/kg; 339,66 Bq/kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural radioactivity results from natural radionuclides in the Earth's crust, such as Ra-226, Th-232 and K-40. Determination of radioactivity values of these elements is very important for human health. In this study, natural radioactivity levels of soil samples taken from the around of Terziköy and Gözlek thermal springs in Amasya region were measured. The measurements were carried out with the Gamma Spectrometer System with NaI (Tl) detector in Amasya University Radioactive Research Laboratory. Specific activity concentration associated with natural radionuclides, air absorbed dose ratio, annual effective dose, Radium equivalent activity, external hazard index and gamma activity index were calculated. Maximum activity values for Terziköy calculated as 23,93 Bq/kg; 9,56 Bq/kg; 341,89 Bq/kg for Ra-226, Th-232 ve K-40, and for Gözlek calculated as 18,85 Bq/kg; 13,34 Bq/kg; 339,66 Bq/kg for Ra-226, Th-232 ve K-40, respectively.