Zelotes latreillai (simon, 1878) (Araneae: Gnaphosidae) türünün sitogenetik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cytogenetic analysis of Zelotes latreillai (simon, 1878) (Araneae: Gnaphosidae)
  1. Tez No: 556676
  2. Yazar: NEHİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Örümcekler 48000'inden fazla türe sahip olmakla eklembacaklıların geniş bir grubunu oluşturmaktadır. Ancak örümceklerle ilgili yapılan sitogenetik çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada Gnaphosidae familyasına ait Zelotes latreillei'nin karyolojik verileri elde edilmiştir. Kromozom preparatlarının hazırlanmasında havada kurutma yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde, hipotonik uygulama, fiksasyon, yayma ve boyama işlemleri yapılarak mitotik ve mayotik kromozomlar elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, türe ait karyotip özellikleri 2n♂=22, X1X20 olarak bulunmuştur. Kromozomlar telosentrik tiptedir. Kromozomların uzunlukları kademeli olarak azalış göstermektedir. Eşey kromozomları mayoz I evrelerinde pozitif heteropiknotik özellik gösterirken mayoz II evrelerinde izopiknotik karakterdedir. Diploten, diyakinez ve metafaz I evrelerinde 10 otozomal bivalent ve iki eşey kromozomu tespit edilmiştir. Bivalentlerin genellikle tek kiyazmaya sahip oldukları kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar Gnaphosidae familyasının karakteristik özellikleri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Spiders have more than 48000 species and constitute a large group of arthropods. However, the number of cytogenetic studies on spiders is scarce. In this study, the karyological data of Zelotes latreillei belonging to Gnaphosidae family were obtained. An air drying method was applied in preparation of chromosome slides. In this method, mitotic and meiotic chromosomes were obtained by hypotonic application, fixation, spreading and staining steps. As a result of the study, the karyotype characteristics of the species were found as 2n♂=22, X1X20. Chromosomes are of the telocentric type. The chromosome lengths were gradually decreased in size. The sex chromosomes were positively heteropycnotic in the stages of meios I and isopycnotic in the meiosis II. Ten autosomal bivalents and two sex chromosomes were determined in the diplotene, diakinesis and metaphase I. Bivalents were generally have only one chiasma. The results were consistent with the characteristics of the Gnaphosidae family.