Transference in the school context: An examination of self and object representations
Okul bağlamında aktarım: Benlik ve nesne temsillerinin incelenmesi
- Tez No: 556686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU, PROF. DR. GÜLER OKMAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, öğrenci ile öğretmen arasındaki ilişkininin dinamiklerini anlamak için aktarım kavramının yol gösterici olup olamayacağı araştırıldı. Aktarım, katılımcıların nesne ve ötekiyleyken-benlik temsilleri üzerinden değerlendirildi. Çalışmaya, 125 üniversite öğrencisi katıldı. İki oturumlu bir araştırma deseni ile katılımcıların hayatlarındaki sekiz kişiyle ilgili (Anne, baba, erkek ve kadın öğretmenler, erkek ve kadın arkadaşlar ve erkek ve kadın tanıdıklar) ve bu kişilerleyken kendileriyle ilgili temsilleri çıkarıldı. Katılımcıların öğretmen ve öğretmenleyken-ben temsillerinin ebeveyn ve ebeveynleyken-ben temsilleri ile yüksek bir benzerlik göstereceği ve bu esnada nesneler arasında cinsiyetle uyumlu bir aktarım olacağı varsayımlarında bulunuldu. Bu varsayımları test etmek için ilgili nesne temsili çiftleri arasındaki benzerlik puanları hesaplandı. Ek olarak, ötekiyleyken-ben temsilleri, eylemlilik ve bir arada olma boyutlarında kodlanarak daha detaylı bir incelemeye tabi tutuldu. Araştırma bulgularına göre, öğretmen (ve öğretmenleyken-ben) temsillerinin anne ve kadın arkadaş temsilleri ile ilişki olduğu, ancak öğretmenleyken-ben temsillerinin ebeveynlere, arkadaşlayken-ben temsilleri kadar yakın olmadığı görülmüştür. Araştırmanın temel ve yan bulguları, psikanalitik ve sosyal-bilişsel teoriler ışığında tartışıldı. Son olarak, bu bulgular Türkiye bağlamında anlamlandırılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether the term transference could be a useful concept to understand the relationship between a student and a teacher. Transference was examined in terms of the participants' object and self-with-other representations. One hundred twenty-five university students participated in the study. By means of a design with two sessions, their representations of eight targets and their selfrepresentations with each of these targets were obtained: the mother, the father, the male and female teachers, the male and female friends and the male and female acquaintances. It was hypothesized that participants would describe their teachers and self-with-teachers most similar to their parents and self-with-parents, in comparison to other targets, and that there would be gender congruency in this transference. Similarity rates between specific pairs of representations were calculated to test the hypotheses. Additionally, the self-with-other representations were coded in agency and communion dimensions to examine them further. The findings briefly indicated that representation of the teacher (and the self-withteacher) was related to those of the mother and the female friend, whereas self-withteacher representations were found to be not as related to the self-with-parents as the self-with-friends. The main results, together with the subsidiary findings are discussed in the light of the psychoanalytic and the social-cognitive theories. Finally, it is attempted to interpret the results in the context of Turkey.