A novel coordination framework for multi-robot systems
Çoklu robot sistemleri için orijinal bir koordinasyon yapısı
  1. Tez No: 556766
  2. Yazar: MOHAMMED TALEB ZAMZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tek robotlu sistemlerin temel problemlerini çözme konusunda kaydedilen büyük ilerlemeler ile birlikte, birçok araştırmacı odağını, çoklu robot sistemleri (ÇRS) çalışmalarına kaydırdı. Hemen ardından, ÇRS'lerin, tek bir robotun yapması zor, karmaşık veya imkansız olduğu sayılan bazı görevler için mükemmel bir seçim olduğu tespit edildi örnek: mekansal olarak ayrı görevler. Bir grup robotun koordineli hareketinin planılaması ve kontrolü, ÇRS'lerin temel bir araştırma problemidir. ÇRS'lerin yörünge planlama probleminin çözümüne yönelik en sık kullanılan modeller arasında yapay potansiyel alanları ve sanal yay-damper bağları yer almaktadır. Bu metotlar matematiksel olarak sağlam sayılsa da, ürettikleri yollar, robotlar arası çarpışmaların engellendiğini garanti etmemektedir. Bu durum özellikle de robotların dinamikleri, holonomik olmayan kısıtlamaları ve karmaşık geometrileri dikkate alındığında geçerlidir. Bu tezde, sanal kabukları kullanarak robotlar arası çarpışmayı önleyen yeni ve biyo-ilhamlı bir sistem sunulmaktadır. Bu sistem yüksek seviyeli yörünge planlayıcıya entegre edilmiştir. Bu sayede, düşük seviyeli kontrollerin izleyebileceği güvenli yörüngeler üretilebilmektedir. Robotların hareket kontrolü, tasarlanan hiyerarşik sanal girişler tabanlı kontroller ile sağlanmıştır. Kavram kanıtlama sürecinde kullanılan, iki ve üç boyutlu ortamlarda çeşitli koordineli görev senaryoları sunulmuştur. Üç, dört, beş ve on holonomik olmayan mobil robot grupları ile üç ve beş quadrotor İHA grupları üzerinde simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen genel koordinasyon yapısının performansı, ümit verici sonuçları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having made great progress tackling the basic problems concerning single-robot systems, many researchers shifted their focus towards the study of multi-robot systems (MRS). MRS were shortly found to be a perfect fit for tasks considered to be hard, complex or even impossible for a single robot to perform, e.g. spatially separate tasks. One core research problem of MRS is robots' coordinated motion planning and control. Artificial potential fields (APFs) and virtual spring-damper bonds are among the most commonly used models to attack the trajectory planning problem of MRS coordination. However, although mathematically sound, these approaches fail to guarantee inter-robot collision-free path generation. This is particularly the case when robots' dynamics, nonholonomic constraints and complex geometry are taken into account. In this thesis, a novel bio-inspired collision avoidance framework via virtual shells is proposed and augmented into the high-level trajectory planner. Safe trajectories can hence be generated for the low-level controllers to track. Motion control is handled by the design of hierarchical controllers which utilize virtual inputs. Several distinct coordinated task scenarios for 2D and 3D environments are presented as a proof of concept. Simulations are conducted with groups of three, four, five and ten nonholonomic mobile robots as well as groups of three and five quadrotor UAVs. The performance of the overall improved coordination structure is verified with very promising results.