P53-regulated hexoki̇nase 1b i̇s a novel target for metaboli̇c therapy agai̇nst non–small-cell lung cancer
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde p53 tarafından regule edilen hk1b metabolic tedavi için yeni bir hedeftir
  1. Tez No: 556773
  2. Yazar: YASEMİN YOZGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA HÜVEYDA BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) glikolizin deregülasyonu yagın olarak görünen kanser karakteristiklerinden biridir. p53 glikolizi arttırmak için hexokinaz (HK) enzimlerini aktive eder ve böylelikle glukoz metabolizma yolağını kontrol eder. HK enzimleri glukoz metabolizmasında fosforil-grup transferini katalize etmek için görevlidir. HK2 den farklı olarak HK1 geni birden fazla transcript varyantlarına sahiptir fakat bu HK1 izoformlarının glukoz metabolizmasında ve malign tümör gelişiminde fonksiyonel diferansiyel rolleri halen belirsizdir. Bu çalışmamızda ilk olarak KHDAK hasta tümör hücrelerinin HK1 izoformlarından biri olan HK1b izoform genin yüksek baskın ifadesi sebebi ile metabolik olarak normal akciğer epitel hücrelerinden farklı olduğunu gösterdik. Ayrıca, ilginçtirki p53 genin HK1b izoform ifadesini pozitif olarak regüle ettiğni gösterdik. KHDAK'de spesifik HK1b izoformunu seçici olarak hedeflemek ve KHDAK hücrelerinde gen ifadesi baskılanmış HK1b'nin glikolizi ve proliferasyonu azaltmasına sebep verdiğini ve böylece tümörijenezi inhibe edebildiğni göstermek amacı ile CRISPR-Cas9 sistemi kullandık. Son olarak, HK1b izoform susuturulması KHDAK hücrelerini sisplatin tedavisine karşı hassaslaştırdığını gösterdik. Kombinasyon terapisi sinerjitik olarak p53-aracılı apoptotik hücre ölümünü sisplatin aracılığı ile arttırıken diğer yandan artan LC3-II ile ilişkili otofajik kesecikler ve miyelinoid cisimlerin artması sebebi ile AMP- activated protein kinaz (AMPK)'den bağımsız olarak otofojik hücre ölümüne sebep verdiğni gösterdik. Bulgularımız, HK1b izoformunun tek başına veya sisplatin ile kombinasyon halinde KHDAK hastaları için özgün ve yeni bir ilaç tedavi strateji olabiliceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Deregulation of glycolysis is common in non-small cell lung cancer (NSCLC). p53 controls the cellular metabolism pathway by activating hexokinases (HKs) to increase glycolysis. HK enzymes catalyze the phosphoryl-group-transfer in glucose metabolism. Unlike HK2, HK1 has several transcript variants. However, the functional differential roles of HK1 isoforms in glucose metabolism and the malignant tumor progression are still elusive. Here, we show that primary NSCLC patient tumor cells metabolically differ from the normal lung epithelium in that they display predominant expression of one of the HK1 isoforms, hexokinase1b (HK1b). Interestingly, we show that p53 positively regulates HK1b expression using CRISPR-Cas9 system. We utilized CRISPR-Cas9 system to selectively target specific HK1b isoform in NSCLC and show that silencing HK1b in NSCLC cells inhibits tumorigenesis through diminishing glycolysis and proliferation. Finally, HK1b deletion sensitizes NCLC cells to cisplatin treatment and the combination therapy synergistically increases both the p53- mediated apoptotic cell death by cisplatin and autophagic cell death by increased formation of LC3-II associated autophagic vesicles and myelinoid bodies in an AMPK-independent manner. Our findings reveal that targeting HK1b isoform alone or in combination with cisplatin may represent a novel strategy for NSCLC patients.