A systemic comparison of different chimeric antigen receptor (car) designs for retargeting of NK-92 cells against tumor antigens
NK-92 hücrelerinin tümör antijenlerine yönlendirilmiş farklı kimerik anitjen reseptör tasarımlarının sistemik karşılaştırılması
- Tez No: 556772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜTLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Bioengineering, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kanser immünoterapileri, bağışıklık sistemindeki hücrelerin tümörlere karşı olan saldırma gücüne odaklanır. Yakın geçmişte, B hücresi malignitelerinde bulunan CD19'a karşı Kimerik Antijen Reseptörleri ile modifiye T hücreleri (CAR-T hücreleri), klinik immünoterapi uygulamaları için onay almıştır. CAR vektör tasarımları, ilk keşiflerinden bu yana çarpıcı biçimde gelişmektedir. Birinci nesil CAR'ları (CD3ζ tabanlı), CD28 veya CD137 gibi ek sinyal bölgelerinden birini içeren ikinci nesil CAR'lar ve CD3ζ'nın yanında iki sinyal bölgesi daha içeren üçüncü nesil CAR'lar takip etmiş, ayrıca bunların yanına sitokin stimülasyonu için bir genin eklenmesiyle elde edilen dördüncü nesil CAR vektörleri de geliştirilmektedir. Doğal Öldürücü (NK) hücreler, kendi doğal reseptörleri tarafından tümör hücrelerini tanıyabilmektedir ve bu sebeple adoptif immünoterapi için umut vadeden yeni adaylar olarak öne çıkmaktadır. CAR ifade eden NK hücreleri de klinik olarak test edilmekte ve klinik uygulamaya çevrilme potansiyelini taşımaktadır fakat CAR vektör tasarımlarına dair literatürün büyük çoğunluğunu T hücreleri üzerinden yapılan gözlemler oluşturmaktadır. Bu tezde NK hücrelerinin tümör antijenlerine yönlendirilmesi için kullanılabilecek bir CAR vektörü tasarımının optimizasyonu için NK-92 hücrelerinin kullanılması amaçlanmıştır. CD19 antijenine karşı aynı antijen bağlanma bölgesine sahip fakat farklı hücre içi sinyal bölgelerinin (CD3ζ, CD28 ve CD137) kullanıldığı CAR genleri lentiviral vektörler aracılığıyla NK-92 hücrelerine aktarılmıştır. CD19+ hücre hatları Namalwa ve Daudi'nin yanı sıra CD19- hücre hattı K562 kullanılarak CAR-NK-92 hücrelerinin degranülasyon ve sitokin salımı aktiviteleri ile antijen özgüllükleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar NK hücrelerine özel CAR vektörü tasarımları için önemli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer immunotherapies focus on the power of the immune system to attack tumor cells. Recently, Chimeric Antigen Receptors expressing T cells (CAR-T cells) have received clinical approval for antigen-specific adoptive immunotherapy against CD19 in B cell malignancies. CAR vector designs have dramatically developed since their initial discovery and now include first-generation CARs (CD3ζ-based CAR), second-generation CARs with additional costimulatory domains such as CD28 or CD137 and third generation CARs (CD3ζ with two costimulatory domains) and recently fourth generation CAR with a transgene for cytokine stimulation. Natural Killer (NK) cells have ability recognize the tumor cells by their native receptors and have grown to be promising candidates for adoptive immunotherapy of cancer. CAR expression in NK cells is also clinically tested and carries the potential to translate into clinical application but the majority of literature on CAR vector design relies on observations from T cells. This thesis aims to use NK-92 cells for evaluation of different designs in order to optimize a CAR vector that could be efficiently used to retarget NK cells against tumor antigens. CAR transgenes comprising identical antigen binding domains that target CD19, combined with different intracellular signaling domains (CD3ζ , CD28 and CD137) are transferred to NK-92 cells via the use of lentiviral vectors. Cytotoxic activity and antigen-specificity of CAR-NK-92 cells are evaluated against the CD19- classical NK cell target K562 cell line and the CD19+ cell line Daudi and Namalwa by analysis of degranulation and cytokine secretion. Our results provide valuable data for optimal CAR vector design in NK cells.